جراحی مدرن بینی

بینی علاوه بر داشتن نقش محوری در صورت و نقش مهمی که در زیبایی فرد ایفا می‌کند، در زمینه تنفس، بویایی، تولید صدا، تهویه مطبوع گوش میانی و مرطوب کردن سینوس‌ها نیز ایفای نقش می‌کند؛ لذا جنبه‌های زیبایی و عملکردی بینی، اثرات متقابل غیرقابل تفکیکی دارند. هیچ جراح متبحری جنبه‌های عملکردی بینی را فدای جنبه‌های زیبایی نخواهد کرد.

هدف از جراحی مدرن رینوپلاستی، ایجاد یک بینی هارمونیک و زیبا بدون آثار واضح یک جراحی خشن بر روی آن با توجه به اصول ساختمانی کلیه اجزای چهره فرد به طور مجزا می‌باشد. نتیجه این عمل جراحی نهایتا افزایش زیبایی کلیه اجزای صورت شامل چشم‌ها و گونه‌ها بخصوص با حفظ عملکرد عناصر داخلی بینی می‌باشد.

اصولا در یک جراحی مدرن رینوپلاستی، تغییرات چهره فرد از دید اطرافیان معمولا خیلی بیشتر از خود شخص قابل تشخیص است.

هنر، تکنیک و استفاده از وسایل تشخیصی و درمانی جدید از ملزومات این نوع جراحی است.

اگاهی از تکنیک‌های جدید درمانی و تشخیصی جراحی پلاستیک بینی و آندوسکوپی بینی، سینوس و لیزر از ابزارهای مهم یک جراحی مدرن رینوپلاستی می‌باشد.

وجه تمایز یک جراحی مدرن رینوپلاستی به طور خلاصه شامل موارد زیر است:

 • جراحی با وسایل بسیار ظریف که باعث به حداقل رساندن صدمه به عناصر داخل و خارج بینی می‌گردد.
 • استفاده از داروهای جدید جهت کاهش خونریزی حین و بعد از عمل جراحی.
 • استفاده از اوستئوتوم‌های بسیار ظریف جهت استقرار بر روی قسمت استخوانی بینی و ایمپلنت‌هایی که نیاز به تامپون داخل بینی را کاهش داده و حتی در بسیاری از موارد، نیازی به کاربرد تامپون نخواهد بود.
 • استفاده از لیزر و اندوسکوپ جهت اصلاح مشکلات تیغه بینی، شاخک‌های بینی، سینوس و پولیپ‌ها همزمان با انجام جراحی زیبائی بینی.
 • جمع کردن بینی با بخیه‌های ویژه به جای برداشتن و تضعیف اسکلت بینی.
 • غالبا از بخیه‌های قابل جذب استفاده شده و نیاز به برداشتن بخیه‌ها بعد از عمل نمی‌باشد.
 • تکنیک عمل
 • مدت عمل
 • بیهوشی
 • وضعیت بستری
 • اثرات جانبی
 • عوارض
 • بهبودی
 • نتایج

عمل جراحي بيني به دو روش بر اساس شرايط و نياز قابل انجام است.

 • روش بسته

در این روش تمام برش‌های جراحی داخل بینی انجام می‌گیرد و هیچگونه بخیه‌ای روی پوست بینی وجود نخواهد داشت. این روش برای مواردی که اشکالات بینی جزئی باشد ارجحیت دارد.

 • روش باز

در این روش، برای دسترسی آسان و داشتن دید کافی و سه‌بعدی بر ساختار اسکلتی بینی، جراح یک برش ظریف در پایه میانی بینی (کلوملا) ایجاد کرده، پوست و نسج زیرجلدی کنار زده شده و با اشراف کامل بر ساختار غضروفی و استخوانی عمل جراحی انجام می‌پذیرد. این روش برای تمام انواع بینی قابل استفاده است.

امروزه با توجه به پيشرفت‌های علم جراحي و تکنیک‌های رینوپلاستی مدرن، جراحي‌هاي بيني غالبا به روش باز انجام می‌گیرند.

بسته به شرایط بینی، جراحی زیبایی بینی حدود ۲ الی ۳ ساعت یا حتی بیشتر طول می‌کشد.

جراحی زیبایی بینی با توجه به شرایط بیمار، تحت بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.

بعد از انجام جراحی زیبایی بینی، هنگامی که بیمار هوشیاری کامل خود را به دست آورده و رژیم مایعات را تحمل نمود، ترخیص می‌شود.

اندکی تورم و کبودی در ناحیه بینی و پلک‌ها وجود خواهد داشت که معمولاً طی ۲ هفته برطرف خواهد شد. تورم راه‌های تنفسی بینی حداکثر ۱ تا ۲ هفته بعد از عمل زیبایی بینی بهبود می‌یابد.

عمل جراحی بینی همانند هر عمل دیگری ممکن است با عوارضی همراه باشد. در صورت دقت و مهارت جراح و رعایت نکات و دستورات توسط بیمار، احتمال این عوارض به حداقل می‌رسد. عوارض جراحی بینی را به دو دسته می‌توان تقسیم کرد:

 • آن دسته از عوارض بینی که در عملکرد بینی خود را نمایان می‌کنند. مانند چسبندگی‌های داخل بینی یا تنگ شدن بیش از اندازه سوراخ‌های بینی که موجب بروز مشکلات تنفسی می‌شوند.
 • عوارضی که در ظاهر بینی نمود یافته و عمدتا ناشی از برداشته شدن بیش از حد بافت‌های بینی است. مانند کوچک شدن بیش از حد بینی که نامتناسب با اجزای صورت جلوه می‌کند.

زمان مناسب برای جراحی ثانویه و اصلاحی، حداقل ۶ ماه الي يك سال پس از عمل جراحي اوليه می‌باشد.

حدود ۱ الی ۲ روز بعد از عمل جراحی زیبایی بینی، محافظ داخل بینی و ۵ روز پس از آن، محافظ خارجی بینی برداشته می‌شود. چسب میکروپور با عرض یک سانتی متر بر اساس نوع بینی و جنس پوست، بین ۱ الی ۲ ماه مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین چسب بینی با توجه به غدد چربی موجود در پوست، باید هفته‌ای ۲ الی ۳ بار تعویض گردد.

در هفته اول پس از عمل جراحی زیبایی بینی، استحمام از گردن به پایین می‌تواند انجام شود و شستشوی موی سر به نحوی باید صورت گیرد که محافظ روی بینی خیس نشود. همچنین تمیز کردن صورت و اطراف چشم با دستمال مرطوب امکان‌پذیر است.

برای دستیابی به نتیجه نهایی باید صبور بود و حدود ۶ ماه تا یکسال صبر کرد. نتایج جراحی زیبایی بینی دائمی است.

بله. قطعا.

بله. در هر زمان، الگوها و مدهای متفاوتی در سطح جامعه رایج می‌شود و جراحی‌های زیبائی، متناسب با شرایط روز و با در نظر گرفتن مسائل سلامتی و درمانی افراد انجام می‌شود.

بله.

به جراحی‌های زیبایی بیمه تعلق نمی‌گیرد. ولی سایر جراحی‌ها مانند گوش، اندوسکوپی سینوس، تیروئید و حنجره با بیمه‌های تکمیلی قابل اجرا هستند.

بله. قطعا.

معمولا نه. حدود 90 درصد به صورت بی‌حسی موضعی تحت جراحی قرار می‌گیرند.

در جراحی پلاستیک بینی، معمولا اکثر برش‌ها از ناحیه داخلی بینی انجام می‌گیرد. در صورت مهارت جراح هیچگونه اثری از عمل بر جای نخواهد ماند مگر در موارد نادری که به منظور جمع کردن پره‌های بینی نیاز به برش آنها باشد.

بینی یکی از مهمترین اعضای بدن در نگهداری سلامت فرد و حفظ سایر اعضاء است. بینی دارای فیزیولوژی بسیار پیچیده‌ای است. وظایف اساسی بینی شامل:

 • ایجاد راه هوایی
 • حس بویایی
 • تنظیم دما
 • تنظیم رطوبت
 • تصفیه ذرات هوا
 • نقش در تکلم

مهمترین عملکرد بینی ایجاد راه هوایی برای تنفس طبیعی است. کوچکترین تغییرات در مجرای تنفسی بینی می‌تواند موجب مقاومت قابل ملاحظه‌ای در برابر عبور هوا شود به طوری که اگر قطر مسیر عبور هوای تنفسی از راه بینی به نصف تقلیل یابد، مقاومت راه هوایی بینی 16 برابر می‌شود.

کلمه راینولوژی از کلمات لاتین «راینو» به معنی بینی و «لوژی» به معنی شناخت مشتق شده است. راینولوژی یک شاخه فوق تخصصی در دانش پزشکی است که به جراح‌ها و درمان بیماری‌های بینی، سینوس‌ها و ساختمان‌های وابسته در سر و صورت می‌پردازد.

با گسترش روزافزون دانش پزشکی، روش‌های جدید جراحی برای کاهش مشکلات بیماران پس از جراحی‌های بینی و تشکیلات مجاور بینی ابداع می‌شود. از جمله این روش‌ها که در سالهای اخیر دگرگونی شگرفی در حیطه راینولوژی ایجاد کرده است، روش‌های جراحی اندوسکوپیک بینی می‌باشد. به کمک این روش بسیاری از جراحی‌هایی که پیش از این با برش‌های مختلف صورت می‌گرفت، بدون برش و با نتایج مطلوب‌تر انجام می‌گیرد.

یکی از مباحث مهم در راینولوژی، جراحی پلاستیک و زیبایی بینی با حفظ عملکرد آن است. هنر راینولوژیست، با توجه به عملکردهای حیاتی بینی، حفظ آمیزه‌ای از زیبائی و عملکرد بینی، یکی از مهمترین اهداف دانش راینولوژی است.

راینولوژی نوین دسترسی به ظریف‌ترین عناصر بینی را با رویکردهای غیرتهاجمی و روش‌های اندوسکوپیک امکان‌پذیر ساخته است.

هدف اصلی استفاده از این دو روش، جلوگیری از به مخاطره افتادن عملکرد بینی است. یعنی اگر عملکرد بینی بهتر نشود، دست کم باید وظایف خود را با خوبی قبل انجام دهد. هر چند در بعضی از جراحی‌های ظریف بینی استفاده از لیزر این مزیت را دارد که با خونریزی کمتری نیز همراه است.

در جراحی زیبائی بینی، لیزر نقش مهمی در نتیجه نهایی عمل ندارد و آنچه تعیین‌کننده نتیجه عمل است در دستان هنرمند جراح نهفته است. اندوسکوپی بینی با فراهم کردن دید عالی، دسترسی به قسمت‌های عمقی‌تر جهت رفع مشکلات داخل بینی را تسهیل می‌کند.

الف. مهمترین نکته‌ای که باید رعایت کند این است که در چند هفته نخست هیچ ضربه‌ای بر بینی وارد نشود.

ب. از خوردن غذاهای شور و همچنین غذاهایی که به جویدن زیاد نیاز دارد خودداری شود.

ج. از فعالیت‌های شدید ورزشی و بدنی اجتناب نماید.

د. از حرکات بسیار شدید صورت مانند گریه و خنده شدید دوری کنید.

ه‍. از آفتاب و نور خورشید پرهیز کند.

و. در هنگام استراحت در بستر، به صورت طاق باز بخوابد.

ز. از عینک طبی یا آفتابی استفاده نشود.

ح. خونریزی‌های به صورت نشت از بینی بعد از عمل اهمیتی نداشته و جای نگرانی نیست.

ط. پانسمان بینی مرطوب نشود.

جراحی پلاستیک بینی همانند هر جراحی دیگری ممکن است با عوارضی همراه باشد. در صورت دقت و مهارت جراح و رعایت نکات و دستورات توسط بیمار، احتمال این عوارض به حداقل می‌رسد. عوارض جراحی بینی را به دو دسته می‌توان تقسیم کرد:

الف. آن دسته از عوارض بینی که در عملکرد بینی خود را نمایان می‌کنند. مانند چسبندگی‌های داخل بینی یا تنگ شدن بیش از اندازه سوراخ‌های بینی که موجب بروز مشکلات تنفسی می‌شوند.

ب. عوارضی که در ظاهر بینی نمود یافته و عمدتا از برداشتن بیش از اندازه بافت‌های بینی است. مانند کوچک شدن بیش از حد بینی که نامتناسب با اجزای صورت جلوه می‌کند.

نوعی از بینی که به بینی گوشتی معروف بوده و مشخصه آن پهن بودن بینی و با پوستی ضخیم و بافت غضروفی ناچیز است. روش اصلاح اینگونه بینی‌ها با بینی استخوانی متفاوت است. در جراحی بینی گوشتی، استفاده از روش‌های تقویت اسکلت بینی برای افزایش حمایت بافت‌های نرم بینی ضروری است و حتی جراحی این نوع بینی‌ها با استفاده از تکنیک‌های جدید با نتایج مطلوب همراه است.

هر گونه اختلال در عملکردهای طبیعی بینی عواقب ناگواری در سلامت افراد خواهد داشت. تنفس حیاتی‌ترین عملکرد زندگی است که باعث رسیدن اکسیژن مورد نیاز به سلول‌ها و بافت‌های بدن می‌گردد. بی‌حالی، خواب‌آلودگی، کسالت، بی‌حوصلگی و عصبی بودن ممکن در اثر اختلال تنفسی بینی پدید آید. گاها التهاب بینی موجب توقف موقتی تخلیه سینوس‌های اطراف بینی، درد سینوسی، سردرد یا احساس پری، سنگینی و فشار در ناحیه سر و صورت می‌شود.

ترشحات مزمن بینی یا خشکی حلق ممکن است سبب پدیده تحریکی در حنجره شود که همراه خشونت صدا، سرفه و احساس نیاز مداوم برای صاف کردن گلو می‌شود. صدای تودماغی یکی از علائم انسداد راه هوایی بینی است.

اختلال بویایی، احساس سرماخوردگی طولانی، تکیه و مشکلات تنفسی حین خواب از دیگر علائم اختلال در عملکرد بینی است.

وجود هر کدام از این علائم، معاینه کامل بینی را ضروری می‌سازد.

 

دست کم گذشت دو سال برای اظهار نظر نهایی و قطعی در مورد نتیجه عمل لازم است. بسیاری از بیماران چند هفته پس از عمل در حالی که هنوز ورم بینی به طور کامل فروکش نکرده است با نگاه موشکافانه ساعت‌ها در جلوی آئینه به نظاره کردن بینی خود اقدام می‌کنند. این نگاه موشکافانه که تنها به بینی معطوف می‌شود و اصلا به سایر اعضا توجهی نمی‌گردد موجب می‌شود که از یک سو بسیاری از عدم تقارن‌های طبیعی به صورت عیب حلوه کند و از سوی دیکر زیبائی و تناسب ایجاد شده بینی با دیگر اجزای صورت، تحت‌الشعاع نگاه محدود به بینی قرار گیرد.

از آنجائی که با افزایش سن، بافت‌های بینی دچار افتادگی و سستی می‌شوند، این امر بر ظاهر و عملکرد بینی تاثیر منفی می‌گذارد. بالا بردن نوک بینی در افراد موجب جوان به نظر رسیدن ظاهر و بهبود تنفس می‌شود. به شرطی که در حین جراحی تمهیدات لازم برای حفظ استحکام و تکیه‌گاه بافت‌ها در نظر گرفته شود.

در دختران حداقل ۱۵ و در پسران ۱۷ سالگی می‌باشد. با این وجود ممکن است پسران و دختران در این سنین واحد شرایط مناسب برای عمل جراحی نباشند زیرا تصمیم‌گیری در مورد هر فرد با توجه به رشد کامل جسمی و فکری و داشتن انگیزه کافی فرد انجام می‌گیرد و تصمیم نهائی برعهده جراح می‌باشد.

جراحی پلاستیک بینی افزون بر ایجاد تناسب در خود بینی، ارتباط و تناسب خوشایندتری را بین بینی و دیگر اجزای صورت برقرار می‌کند. به همین دلیل نباید بینی را به عنوان عضوی مجزا و مجرد در نظر گرفت. رابطه تنگاتنگ بینی با پیشانی، چشم، لب و چانه به گونه‌ای است که هر گونه نقص در اجزای صورت می‌تواند بر این ارتباط ظریف تاثیرگذار باشد.

به عنوان مثال چانه کوچک موجب برآمده‌تر به نظر رسیدن بینی می‌شود. بی‌توجهی نسبت به تناسب بینی با اجزای صورت موجب عدم حصول نتیجه رضایت‌بخش خواهد شد.

در جراحی پلاستیک، بینی عضو مرکزی صورت دستخوش تغییر می‌شود. ضروری است به بیمار فرصت داده شود تا آزادانه خواسته‌هایش را اظهار کند. مثلا بیمار اظهار می‌کند نمی‌تواند از راه بینی نفس بکشد، یا اظهار می‌کند که اندازه بینی‌اش خیلی بزرگ است.

برخی از بیماران خواهان کاهش اندازه بینی‌شان هستند و این خواسته را با به کار بردن اصطلاحاتی نظیر باریک‌تر یا کوتاه‌تر شدن بینی، عنوان می‌کنند. جراح نیز متقابلا فرد را با تغییرات قابل اجرا آشنا می‌کند و متذکر می‌شود که هماهنگی و تناسب بینی در صورت، بیش از اندازه آن، اهمیت دارد. کوچک شدن بینی تا حدی امکان‌پذیر است که سلامت بیمار را از نظر تنفس بینی به مخاطره نیاندازد.

بی‌تردید تاثیر بسزایی دارد. چه بسا بیمارانی که پس از عمل با وجود نتیجه رضایت‌بخش به دلیل مشکلات روحی روانی، وسواس فکری و یا شخصیت متزلزل و بیش از اندازه تاثیرپذیر بودن از دیگران، از نتیجه عمل خود ناراضی هستند.

شمار زیادی از افرادی که خواهان جراحی زیبائی هستند، از نظر خود دلایل موجهی دارند. مثلا کسب موفقیت در تشکیل خانواده، یافتن اعتماد به نفس بیشتر در برخوردهای اجتماعی، جلب رضایت خانواده و دوستان و …

در این مقطع باید ضمن ارزیابی بیمار، به او گوشزد شود که تغییرات ظاهری به نجات زندگی مشترک در حال متلاشی شدن، به دست آوردن شغل جدید و یا بهبود چشمگیر در زندگی روزمره، کمک معجزه‌آسائی نمی‌تواند بکند.  ضمناً ضروری است افرادی که از جراحی انتظار غیر واقع‌بینانه‌ای دارند را از انجام عمل منصرف کرد. همچنین لازم است جراحی زیبائی در افرادی که دچار بحران‌های شدید روحی، اضطراب یا هیجان‌های ناپایدار هستند به تعویق افتد.

به طور معمول داوطلب مناسب جراحی پلاستیک، کسی است که از نتیجه عمل انتظارات واقع‌بینانه‌ای داشته و برای انجام عمل تحت فشار دیگران نباشد. مهمتر اینکه بعد از عمل، انتظار تغییرات بزرگی در بهبود روابط فردی و اجتماعی نداشته باشد و قویترین دلیلش برای انجام عمل جراحی بینی، خشنودی شخصی خودش باشد.

اهداف به دو دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول جراحی‌هایی هستند که در جهت اصلاح عملکرد بینی انجام می‌شوند. شایع‌ترین مشکل در عملکرد بینی گرفتگی راه تنفسی بینی است. جراحی‌هایی که در جهت رفع مشکلات عملکرد بینی انجام می‌شوند به طور عمده شامل اصلاح انحراف تیغه میانی بینی است. مشکلات دیگری نظیر پولیپ و تورم بافت‌های داخلی بینی نیز ممکن است موجب مشکلات تنفسی شود. در این حالات ممکن است به جراحی‌های پیچیده‌تری نیاز باشد و در بسیاری از موارد لازم است از اندوسکوپ نیز استفاده شود.

دسته دوم جراحی‌های بینی با هدف تغییر شکل ظاهری بینی و زیباسازی آن انجام می‌شوند. اختلالات زیبایی نیز به دو دسته مادرزادی و اکتسابی تقسیم می‌شوند. در حالت نخست شایعترین مورد، قوز قسمت رویی بینی و نوک پهن آن می‌باشد. در حالت دوم، شایع‌ترین دلیل، عفونت، ضربه و مشکلات جراحی‌های پیشین می‌باشد.

در بسیاری از موارد لازم است این دو هدف به طور همزمان مورد توجه قرار گیرد. چون غفلت از یکی از آنها موجب بروز عوارضی در بیمار خواهد شد. بنابراین در جراحی زیبایی لازم است به کارایی بینی توجه ویژه‌ای داشت. همین توجه دوجانبه، عمل جراحی بینی را بی‌نهایت پیچیده و مشکل می‌کند. هنر یک جراح متبحر و موفق ایجاد تعادل دوجانبه بین بیشترین و بهترین عملکرد و زیبایی بینی پس از انجام عمل جراحی می‌باشد. انجام جراحی زیبایی بینی علاوه بر داشتن دانش پزشکی، یک هنر محسوب می‌شود.

محل‌هایی که در عمل جراحی بینی تغییر می‌کنند ارتباط مستقیمی با محل استقرار عصب بویایی ندارد. لذا به طور معمول سبب اختلال بویایی نمی‌شود.

بله. انجام اصلاحاتی در جهت بهبود تنفس از مجرای بینی از وظایف یک جراح آشنا به اصول رینوپلاستی بود و باید همزمان با زیباتر نمودن ظاهر بینی، مشکل تنفسی بیمار را نیز حل کند.

عمل جراحی بینی نظیر سایر اعمال جراحی می‌بایست در بهینه‌ترین شرایط انجام گیرد. پیشنهاد می‌شود عمل در اطاق عمل در شرایط استریل و با بهره‌گیری از امکانات و تجهیزات پیشرفته همراه با بیهوشی سبک انجام گیرد.

با توجه به اینکه اکثر متقاضیان عمل بینی از گروه سنی جوان هستند اخذ شرح حال کامل و توجه به بیماری‌های زمینه‌ای ضروری است. در سایر مواقع انجام آزمایشات روتین اطاق عمل کفایت می‌کند.

خیر. از بین رفتن تورم قسمت‌های مختلف بینی و نمایان شدن نتیجه عمل، حداقل به یک سال زمان نیاز دارد. اتفاقا بخش پائینی بینی آخرین قسمتی است که تورم آن از بین می‌رود.

در گروهی از بیماران که دارای بینی خیلی کج همراه با مشکلات داخلی هستند ممکن است نیاز به عمل مجدد داشته باشند که بهتر است حداقل یک سال بعد از عمل اول انجام گیرد.

خیر. چنانچه عمل جراحی بینی توسط جراح متبحری انجام شده باشد احتمال عودت آن بسیار کم است.

خیر. اولا دستگاه لیزر همانند چاقوی جراحی است که برش‌ها توسط لیزر انجام می‌گیرد. ثانیا لیزر جایگاهی در جراحی زیبایی بینی ندارد و تاثیری نیز در نتایج جراحی زیبایی ندارد.

خیر. من ترجیح می‌دهم که از غضروف‌های بدن خود بیمار برای بازسازی بینی استفاده کنم.

به خاطر داشته باشید که بینی یکی از اجزای موثر سیستم تنفسی شما بوده و بر سلامتی شما تاثیر می‌گذارد. لذا کوچک شدن بیش از حد معقول آن در تنفس شما اختلال ایجاد می‌کند و توصیه نمی‌شود.

بله. چنانچه انجام جراحی بر روی صورت شما ضروری تشخیص داده شود، انجام همزمان هر دو مورد امکانپذیر است.

چنانچه شکستگی بینی شما شدید بوده اسکلت بینی شما صدمه جدی دیده باشد، توصیه می‌شود ابتدا شکستگی بینی شما اصلاح و 6 ماه تا یک سال بعد اقدام به درخواست عمل جراحی زیبائی نمائید. اما در صورتی که شکستگی بینی شما خفیف باشد و دریچه قوز بینی بالا باشد طبق نظر جراح احتمالا بتوان جراحی زیبائی را نیز برایتان انجام داد.

بهتر است ابتدا آلرژی شما با تجویز دارو کنترل شده و در فصلی که آلرژی شما افول می‌کند بینی خود را عمل کنید. اما می‌توان پولیپ‌های شما را همزمان با جراحی زیبایی با اسنفاده از روش اندوسکوپی به خوبی معالجه کرد.

خیر. آلرژی اکثراً دارای منشا ژنتیکی بوده و با مصرف دارو قابل کنترل می‌باشد. اما ممکن است علایم انسداد بینی شما با انجام یک عمل صحیح بینی، کاهش یابد.

عمل جراحی باز و بسته بینی، دو روش و تکنیک برای عمل رینوپلاستی است و انتخاب هر کدام از آنها به تجربه و صلاحدید جراح بستگی دارد. اما من با توجه به اینکه در روش باز، امکان دید کامل و اصلاح نواقص بینی میسرتر است، آن را ترجیح می‌دهم.

هر چند منعی برای بارداری بعد از عمل وجود ندارد اما توصیه می‌شود جهت نمایان شدن اثرات جراحی، حداقل 6 ماه پس از انجام عمل جراحی به باردار شدن فکر کنید.

قطعا یکی از دلایل عمده زیباتر به نظر رسیدن بینی دوست شما، تناسب فرم و اندازه بینی وی با بقیه اجزای صورت ایشان می‌باشد. اگر صورت شما هم دقیقا همان مشخصات را داشته باشد می‌توانید چنین انتظاری داشته باشبد. در غیر این صورت، اجازه دهید بینی متناسب با صورت خودتان برایتان در نظر گرفته شود.

ضرورت دارد افراد متقاضی انجام جراحی بینی از سلامت کامل جسمی و روحی برخوردار باشند.

خیر. بهتر است با روانپزشک معالج وی در این زمینه مشورت شود.

پیشنهاد می‌شود ابتدا عمل بینی را انجام دهید و یک ماه بعد می‌توانید به راحتی نسبت به لیزیک چشم اقدام کنید. نگران تغییر شماره چشم خود نباشید.

خیر. معمولا رخ میانی صورت که بینی در آن قرار دارد جزو نواحی تولید کننده اسکار نیست. در حالی که نواحی بازو و سرشانه‌ها، جناغ سینه و لاله گوش بیشترین اسکار را دارند.

جوش‌های صورت بعد از عمل جراحی در بیمارانی که دارای پوست چرب می‌باشند بیشتر مربوط به عدم استحمام و شستن و لیف صورت است تا اثر داروی بی‌هوشی. چنانچه این عارضه شدید است حتما به متخصص پوست مراجعه نمائید.

از ۳-۴ هفته بعد از عمل جراحی می‌توانید فعالیت‌های سبک ورزشی و ایروبیک را شروع کنید. انجام سایر فعالیت‌های ورزشی در صورتی مجاز است که به صورت شما فشار وارد نشود.

بهتر است حداقل دو هفته در ایران اقامت کنید و سپس بدون نگرانی می توانید با هواپیما مسافرت و به محل اقامت اصلی خود مراجعت نمائید.

در صورتی که هدف از جراحی بینی فقط بهتر شدن ظاهر آن باشد هیچ ضرورتی ندارد و لازم است برای انجام آن، شخص لازم است با هماهنگی و همفکری خانواده به اتخاذ تصمیم برسد و انگیزه کامل و صددرصدی برای چنین عملی داشته باشد.

در صورتی که بینی شما از آن دسته بینی‌های مناسب برای جراحی از نظر جنس پوست و اسکلت بینی باشد و انتظارات شما از جراحی معقول و مطابق با وضعیت بینی‌تان باشد شما از نتیجه جراحی رضایت خواهید داشت. کسانی که دارای پوست فوق‌العاده ضخیم و چرب هستند معمولا کاندید مناسبی برای جراحی بینی نیستند.

زیباتر شدن بینی شما، در کل به زیباتر شدن صورتتان کمک می‌کند. اما به یاد داشته باشید این جراحی فقط روی بینی شما انجام گرفته و سایر اجزای صورت شما تغییر نخواهند کرد. گاها گونه‌های برجسته و زیبا، چشم‌های زیبا و … زیر سایه یک بینی بدمنظره مخفی شده‌اند و پس از انجام یک جراحی موفق بر روی بینی، زیبایی نهفته شما آشکار خواهد شد.

در روش‌ها و تکنیک‌هایی که من برای بیماران انجام می‌دهم هیچگونه تغییر ناخوشایندی در وضعیت لب‌ها رخ نداده و حتی در مواردی به دلیل اصلاح رابطه نامناسب لب و بینی، زیبائی لب‌ها دوچندان می‌شود.

در بیمارانی که عمل جراحی انجام داده‌ام هیچگونه تغییر ناخوشایندی در فاصله چشم ها رخ نداده است.

مهم‌ترین عارضه احتمالی این نوع جراحی، بروز مشکل در تنفس از راه بینی است. به خاطر داشته باشید اکثر افراد در هفته‌های ابتدایی بعد از عمل، به دلیل احتقان و التهاب بینی دچار مشکل تنفسی می‌شوند که طبیعی است و به مرور برطرف می‌شود. درصد بسیار اندکی از افراد ممکن است به دلایل مختلفی از جمله چسبندگی‌ها دچار انسداد بینی شوند که البته آن هم قابل حل می‌باشد. کبودی دور چشم‌ها، تورم صورت و خونریزی متعارف در روزهای ابتدائی، جزئی از ویژگی‌های این جراحی به شکار رفته و عارضه به حساب نمی آید.

من برای همه بیماران در یکی دو روز ابتدایی بعد از عمل، از تامپون استفاده می‌کنم. مطالعات متعدد نشان داده است که استفاده از تامپون مزایای زیادی دارد. عدم استفاده از تامپون ممکن است منجر به عوارض نامطلوبی شود. لازم است بدانید تامپون‌هایی که من مورد استفاده قرار می‌دهم بسیار سبک و آغشته به پماد آنتی‌بیوتیک فراوانی بوده و خارج کردن آنها بسیار راحت خواهد بود. همه بیماران بعد از جراحی به مدت یک هفته تا ده روز اسپلینت بر روی بینی‌شان نصب خواهد شد.

من برای معالجه بیماران از روش جراحی باز استفاده می‌کنم. در این روش برش بسیار کوچکی در قسمت زیرین ستون وسط بینی که جداکننده سوراخ‌های بینی است داده می‌شود. اکثر قریب به انفاق بیماران از بروز عارضه اسکار محل برش خود، مصون می‌باشند.

به مدت ۸ هفته بعد از جراحی از چسب ۲۴ ساعته استفاده می‌شود و بعد از آن از چسب شبانه به مدت حدود دو ماه استفاده می‌شود.

اگر شاغل هستید بهتر است به مدت یک تا دو هفته در منزل استراحت کنید. پس از طی این مدت منعی برای بازگشتن به کارهای معمولی وجود ندارد. اگر شغل شما احتیاج به فعالیت فیزیکی سنگین دارد باید در مورد زمان شروع مجدد فعالیت، بررسی لازم به عمل آید.

به مدت یک ماه کلیه فعالیت‌های ورزشی ممنوع است. بعد از گذشت یک ماه می‌توانید ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی و شنا را شروع کنید به شرطی که فعالیت سبک بوده و با صرف حداقل نیرو انجام گردند. ورزش‌هایی مانند بدن‌سازی و ایروبیک که نیاز به توقف طولانی‌تری دارند توصیه نمی‌شوند.

هزینه جراحی بینی به نوع بینی و وسعت جراحی مورد نیاز بینی بستگی دارد. بنابراین هزینه نهایی جراحی بینی بعد از انجام معاینه کامل داخل و خارج بینی و تعیین وضعیت پوست، غضروف‌ها، استخوان، تیغه بینی، محور بینی، سایز بینی و چند فاکتور دیگر در جلسه مشاوره حضوری تعیین خواهد گردید. متقاضیان جراحی بینی علاوه بر هزینه جراحی، مبلغی هم بابت مخارج کلینیک یا بیمارستان به صورت جداگانه پرداخت خواهند کرد.

اگر ضخامت پوست بینی زیاد باشد و غضروف‌های زیر آن ضعیف باشند، به این نوع بینی اصطلاحاً گوشتی گفته می‌شود. و اگر پوست بینی نازک و غضروف‌های زیر آن محکم باشد، اصطلاحاً بینی، غضروفی می‌باشد. با توجه به اینکه در تکنیک‌های فعلی جراحی پلاستیک، فقط روی غضروف و استخوان، تراش داده می‌شود و روی پوست، هیچ اقدامی نمی‌شود. بینی‌های غضروفی خیلی بهتر به جراحی پاسخ می‌دهند و زیباتر می‌شوند. با این حال امکان ایجاد تغییرات زیبایی طولانی مدت بر روی بینی گوشتی نیز وجود دارد.

بر طبق آمار در مورد بزرگترین جراحان پلاستیک دنیا، 10 درصد احتمال نیاز به جراحی دوم وجود دارد. در مورد بیمارانی که شخصا عمل کرده‌ام این درصد کمتر است. ولی به هر حال احتمال نیاز به جراحی دوم وجود دارد و اجتناب‌ناپذیر است. در جراحی دوم، اشکالات جزئی باقیمانده از عمل اول اصلاح می‌شوند و به اصطلاح به آن روتوش بینی گفته می‌شود.

پولیپ در حقیقت رشد بیش از حد مخاط داخل بینی است که معمولا در پاسخ به مواجهه با آلرژن‌ها یا همان مواد حساسیت‌زا ایجاد شده و فضای داخل بینی را اشغال می‌کند. به دلیل کاهش فضای داخل حفره بینی، جریان هوای داخل بینی با مقاومت روبرو می‌شود و فرد احساس گرفتگی بینی می‌کند. این پولیپ‌ها معمولا فضای داخل بینی و سینوس‌ها را اشغال کرده و فرد علاوه بر گرفتگی بینی دچار کاهش حس بویایی، سردرد، پری و فشار در صورت و خلط پشت حلق می‌کند. در صورتی که با دارو نتوان پولیپ‌ها را از بین برد، از جراحی آندوسکوپیک بینی استفاده می‌شود. بدین صورت که با بهره‌گیری از لنزهای مخصوص و ابزار خاص، پولیپ‌های داخل بینی تراشیده شده و خارج می‌شوند. انجام آندوسکوپی بینی و سینوس‌ها به همراه جراحی زیبایی بینی امکان‌پذیر است.

بسته به مشکلات بینی، بین 1 تا 3 ساعت ممکن است طول بکشد.

معمولا همان شب بیمار ترخیص شده و نیازی به گذراندن شب در مرکز درمانی وجود ندارد.

معمولا به مدت یک ماه بعد از عمل ممکن است تا حدودی گرفتگی بینی وجود داشته باشد که به دلیل وجود ترشحات یا ورم بافت‌های داخلی است. ولی این مسئله موقتی است و تنفس به حالت عادی یا بهتر از قبل از عمل، برخواهد گشت.

در جراحی بسته تمام برش‌های جراحی داخل بینی انجام می‌گیرد و هیچگونه بخیه‌ای روی پوست بینی وجود نخواهد داشت. این روش برای مواردی که اشکالات بینی جزئی باشد ارجح است. در روش باز برش‌های ظریف زیر بینی وجود دارد که با گذشت 6 ماه از جراحی چندان قابل رویت نیست. این روش برای تمام انواع بینی قابل استفاده است.

در حال حاضر در تمام دنیا هر یک از سه گروه فوق، خود را برای این عمل ارجح می‌دانند. ولی واقعیت این است که هر سه گروه دوره‌های جراحی زیبایی بینی را گذرانیده‌اند و قادر به انجام این جراحی هستند. با این حال توانایی علمی و فنی پزشکان با هم متفاوت است و در بین سه گروه هر سه گروه، پزشکان صاحب سبک و لایقی در جراحی بینی وجود دارد و انتخاب به عهده خود بیمار است.