لیفت مانکنی ابرو

جراحی لیفت ابرو منحصرا برای بالا بردن محل ابروها و اصلاح قوس و افتادگی ابرو جهت ایجاد چهره‌ای زیباتر و جوانتر به کار می‌رود. افتادگی ابروی افراد سبب ایجاد ظاهری افسرده، پیر، اخمو خواهد شد. همچنین منجر به احساس سنگینی روی پلک و اختلال ديد شده و شخص مجبور می‌شود برای داشتن دید بهتر، سر و گردن خود را در وضعیتی غیرطبیعی قرار دهد. این جراحی با بالابردن محل ابروها موجب می‌گردد بیمار چهره‌ای شاداب و مهربان پیدا کند. معمولا جراحی لیفت ابرو همراه با جراحی زیبائی پلک فوقانی انجام می‌گیرد.

 • تکنیک عمل
 • مدت عمل
 • بیهوشی
 • وضعیت بستری
 • اثرات جانبی
 • عوارض
 • بهبودی
 • نتایج

برای عمل جراحی لیفت ابرو، چندین روش مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 • لیفت کلاسیک
 • لیفت اندوسکوپیک
 • لیفت مسقیم
 • لیفت از طریق پلک
 • لیفت مانکنی (لترال اپروچ)
 • لیفت غیر جراحی (بوتاکس)

هر یک از تکنیک‌های فوق براساس سن بیمار، موقعیت آناتومیک پیشانی، ابرو و پلک، میزان افتادگی ابرو و پلک قابل انجام است. بدون شک جراحان فوق تخصص پلاستیک و زیبایی در این زمینه آموزش و تبحر خاصی دارند.

لیف کلاسیک

لیف کلاسیک امکان دسترسی آسان و راحت به تمامی نواحی پیشانی و امکان آزادسازی چسبندگی‌ها و برداشتن عضلات و جابجایی ابرو را برای جراح فراهم می‌سازد.

لیفت اندوسکوپیک

جراحان زیبایی به طور فزاینده‌ای از روش آندوسکوپیک برای جراحی لیفت ابرو استفاده می‌کنند، که حالت تهاجمی بسیار کمتری نسبت به سایر روش‌ها دارد و در عین حال اغلب دارای نتایج مطلوبی می‌باشد.

در این روش، جراح فوق تخصص یک سری برش بسیار کوتاه (تقریبا به طول دو سانتی‌متر) درست پشت خط مو ایجاد می‌کند. سپس، با استفاده از یک دوربین کوچک مخصوص و ابزارهای نازک، عضلات را جابجا کرده و بافت‌های زیرین پیشانی را بلند می‌کند، چربی و بافت اضافی را در صورت لزوم از بین برده تا ابرو نمایی طبیعی‌تر و جوان‌تر داشته باشد.

لیف از طریق پلک

در مراجعینی که دارای افتادگی مختصر کناره خارجی ابروها می‌باشند ولی افتادگی پلک آنها قابل توجه است، با استفاده از این روش، در هنگام انجام عمل جراحی بلفاروپلاستی، جراح قادر خواهد بود از طریق برش پلک، اقدام به لیفت مختصر کناره خارجی ابرو نماید.

لیفت مستقیم

لیفت مستقیم روشی موثر در بالا آوردن کناره خارجی ابرو است اما بندرت مورد استفاده قرار میگیرد. زیرا موجب اسکار عرضی در ناحیه پیشانی و ابرو می‌گردد. بهترین کاندیدهای این روش، افراد دارای سن بالا و دارای بیماری زمینه‌ای می‌باشند که استفاده از دیگر روش‌ها برای آنها با خطرات بیشتری همراه است.

لیفت مانکنی

در این روش اندازه برش‌ها نسبت به روش آندوسکوپیک کمی بزرگ‌تر بوده و معمولاً همراه با جراحی پلک انجام می‌شود. طول این برش‌ها تقریبا 5/2 سانتی‌متر و در پشت خط مو ایجاد می شوند. از طریق این برش‌ها، جراح بافت‌های قسمت خارجی ابرو را بلند و جابجا می کند. سپس، از طریق برش‌هایی که برای عمل پلک فوقانی ایجاد شده است، عضلات اخم در ناحیه ابرو تضعیف شده و در نتیجه، شخص به ظاهری زیباتر و شاداب‌تر دست خواهد یافت.

لیفت غیرجراحی (تزریق بوتاکس)

خطوط پیری در ناحیه پیشانی و صورت، به دو فرم خودنمایی می‌کند:

 1. حالت داینامیک: در این حالت، خطوط پیشانی زمانی قابل رویت هستند که شخص ابروهای خود را حرکت می‌دهد.
 2. حالت استاتیک: در این حالت، خطوط پیشانی در همه حالات قابل رویت می‌باشند.

لیفت غیرجراحی (تزریق بوتاکس) در حالت داینامیک و همچنین مراجعین جوانی که نیازی به جراحی ندارند، بسیار مناسب است.

بطور متوسط مدت زمان عمل جراحی لیفت ابرو 1-2 ساعت بوده و در صورت نیاز به جراحی همزمان پلک یا گونه، این مدت طولانی‌تر خواهد بود.

این جراحی تحت بی‌حسی موضعی و خواب‌آلودگی مختصر قابل انجام است ولی براساس شرایط و لزوم انجام عمل‌های جراحی همزمان با بی‌هوشی نیز انجام می‌شود.

در اغلب موارد چند ساعت پس از عمل جراحی و تحمل رژیم مایعات بیمار مرخص می‌گردد.

کبودی و تورم گذرا، احساس سوزش محل عمل جراحی از اثرات جانبی این عمل جراحی است.

صدمه به عصب پیشانی و اختلال حركتی موقت عضله پیشانی، عدم تقارن، ریزش مو در محل خط برش جراحی از عوارض احتمالی این عمل جراحی است.

ظرف مدت چند روز به سرکار باز خواهید گشت. معمولا بخیه‌ها یک هفته بعد از عمل برداشته خواهند شد. به مدت 3 هفته از فعالیت‌های شدید باید خودداری کنید. کبودی و تورم شما ظرف 2 تا 3 هفته از بين می‌رود. طی چند ماه اول پس از عمل جراحی از تماس مستقیم با نور خورشید خودداری فرمائید.

نتایج این جراحی معمولا بین 8 الى 10 سال ماندگاری خواهد داشت.

 

روش متداول و قدیمی روشی است که با برش ناحیه وسیعی در کاسه سر، پوست و عضلات پائین آمده کشیده شده و با برداشتن پوست اضافی، ابرو را به سمت بالا می‌کشند.

امروزه با استفاده از روش‌های آندوسکوپیک بدون نیاز به برش سراسری، این عمل امکان‌پذیر است.

به طور معمول بنا بر شرایط و معاینه کلینیکی و نظر پزشک جراح، از سنین ۴۵ سالگی به بعد توصیه می‌شود.

خیر. میزان نفوذ این کرم‌ها در حد پوست می‌باشد. در حالی که بیشترین عمل افت و ریزش صورت مرتبط با شل شدن نسوج نرم زیرجلدی است.

علاوه بر عوامل ارثی و نژادی که غیر قابل تغییر هستند و ما در ایجاد یا رفع آنها دخالت نداریم، عوامل محیطی نظیر تابش آفتاب، رطوبت هوا، جاذبه و مراقبت دائمی پوست می‌تواند تحت کنترل شخص باشند.

روش متداول و قدیمی روشی است که با برش ناحیه وسیعی در کاسه سر، پوست و عضلات پائین آمده کشیده شده و با برداشتن پوست اضافی، ابرو را به سمت بالا می‌کشند.

امروزه با استفاده از روش‌های آندوسکوپیک بدون نیاز به برش سراسری، این عمل امکان‌پذیر است.

بله. به شرطی که از متخصص قلب و عروق خود تاییدیه انجام عمل جراحی را اخد نمائید. فشار خون شما کنترل شده و داروهایی نظیر آسپیرین و وارتارین که رقیق‌کننده خون هستند را مصرف نکنید.

خیر. این اقدامات نتایج قابل اطمینانی ندارند.

لیفت صورت - حفظ حالت منحصر به فرد بودن شما نشان‌دهنده موفقیت‌آمیز بودن نتیجه عمل جراحی می‌باشد. اگرچه تغییر ظاهر ممکن است برای شما مهم باشد ولی اگر این تغییرات توسط اطرافیانتان حس نشود، زیاد متعجب نشوید. با علم به موارد بالا میخواهم صورتم پس از عمل تغییرات زیادی داشته باشد. آیا ممکن است؟

پاسخ دادن به این سئوال مشکل است. باید سطح انتظارات شما از نتیجه عمل، واقع‌گرایانه باشد و پاسخ به این سئوال در مورد افراد مختلف، یکسان نیست. در مورد افرادی که می‌خواهند ظاهر خود را شبیه افراد دیگری کنند، این درخواست می‌تواند نشان‌دهنده انگیزه‌های درونی و روحیات فرد متقاضی باشد. با وجودی که متقاضی در عکس قبل و بعد عمل می‌داند که مادر و خاله وی ظاهری پیرتر از سن واقعی‌شان دارند و یکی از علل نامتناسب بودن سن و ظاهر شخص علت ژنتیکی دارد، یقینا انتظار وی معقول نمی‌باشد.

یکی از مهمترین محسنات مشاوره با یک جراح متبحر و متعهد این است که به متقاضی واقعیات را گفته و فرد را از داشتن رویاهای دست نیافتنی منصرف می‌کند. برای تایید این بیانات، توصیه می‌شود با متقاضیانی که توسط ما مورد عمل جراحی قرار گرفته‌اند مشاوره کنید.

همواره از شنیدن این سئوال خوشحال می‌شویم چون نشان می‌دهد که متقاضیان در مورد درخواست خود اطلاعات کافی دارند. پاسخ به این سئوال مثبت است. عضلات شل و ول زیر پوست، سفت شده و پوست اضافی برداشته می‌شوند. سفت کردن عضلات از بروز پدیده “گردن بوقلمونی” ممانعت می‌کند و به فرد ظاهری جوان‌تر می‌بخشد. به علت خاصیت الاستیسیته پوست، اگر تنها نسبت به برداشتن پوست اقدام شود، نتایج عمل موقتی بود و به زودی در کمتر ۶-۸ هفته بعد از عمل، صورت به حالت اولیه خود برمی‌گردد.

یک جراح متبحر و موفق، همزمان هر دو جنبه عضلات و پوست را مورد اصلاح قرار خواهد داد.

طول عمر نتایج عمل به عوامل مختلفی بستگی دارد. در مورد بیمارانی که دخانیات استعمال نمی‌کنند، در معرض تابش نور آفتاب قرار نمی‌گیرند و از سلامتی خود به خوبی مراقبت کرده و از نظر ژنتیکی مشکلی ندارند، معمولا تا ۱۰ سال دوام دارد.

در مورد افرادی که از پوست و بدن خود به خوبی مراقبت نمی‌کنند ماندگاری نتایج عمل، حدود ۵ سال است. لازم به ذکر است که در هر صورت مراقبت از سلامت عمومی فرد، در ماندگاری اثرات عمل و حفظ حالت نشاط و جوانی نقش بسزایی دارد.

در صورت وجود این عوارض، بهتر است اقدام به انجام جراحی پلک کنید. چون این نوع جراحی، زیبایی نهفته و ناپیدای چشم‌هایتان را آشکار می‌کند. اگرچه جراحی صورت اصلاحاتی در این زمینه انجام می‌دهد اما جوابگوی انتظارات چنین افرادی نمی‌باشد.

افرادی که دارای حالت‌های مذکور هستند بهتر است اعمال جراحی کشیدن پوست صورت، بلفاروپلاستی و صاف کردن پوست را همزمان درخواست کنند. به خاطر داشته باشید که جراحی کشیدن پوست صورت، تغییرات بافتی یا سطحی را اصلاح نمی‌کند.

اغلب مراجعین همزمان با جراحی صورت، لیپوساکشن گردن نیز درخواست می‌دهند. این کار مزایای زیادی دارد و باعث می‌شود از چربی‌های استحصالی در جراحی زیبایی سایر نواحی استفاده شود، مثلا در کشیدن لب‌ها. در عین حال از نواحی بزرگ و حجیم اطراف گردن می‌کاهد. سفت کردن عضلات کمک شایانی به حفظ شکل صورت در ناحیه فک‌ها می‌کند.

 

با افزایش سن، پوست خاصیت الاستیک خود را از دست می‌دهد. جراحی صورت معمولا برای کشیدن پوست و از بین بردن پوست کیسه‌ای انجام می‌گیرد و در نتیجه انجام آن، جلوی بروز و تشدید چین و چروک گرفته می‌شود. برخی از خطوط عمیق بین چشم‌ها که با انجام جراحی صورت قابل اصلاح کامل نیستند را می‌توان به وسیله جراحی ابرو، CO2 و روش‌های صاف کردن پوست نظیر لیزر اصلاح نمود.

لازم است بدانید که  اولا نتایج نهایی جراحی صورت حداقل به گذشت یک سال زمان نیاز دارد. یک سال طول می‌کشد ورم کاملا بهبود یابد. تغییرات تدریجی بعد از یک سال شروع می‌شوند. به مرور زمان، صورت شروع به تغییر کرده و نتایج با بهبود ورم صورت مشهودتر می‌شود.

ثانیاً، شکل زخم از اهمیت زیادی برخوردار است. کار کردن با زخم تازه برای جراح خیلی آسانتر است و بازنگری جراحی قبلی و درگیری با بافت زخمی و پیر، کار جراح را دشوارتر خواهد کرد. به صورتی که حتی با گذشت یک سال، باز هم بازنگری بافت‌های زخمی نیاز به تبحر و تلاش و دقت زیادی دارد.

اگر جراحی به شما پیشنهاد بازنگری قبل از گذشت یک سال از انجام جراحی اولیه را داده است، پیشنهاد می‌شود با جراحان دیگری نیز مشورت کنید.

مشکل بودن بازنگری نسبت به جراحی اولیه دلایل متعددی دارد. بعد از هر گونه جراحی، زخم ناشی از جراحی، باعث ایجاد لایه‌ای ضخیم و خشن می‌شود که کار کردن با آن خیلی مشکل‌تر از کار کردن با بافت اصلی می‌باشد.

جایگاه اصلی و آناتومیک نقاط مورد نظر تغییر کرده و مهارت و دانش مورد نیاز برای انجام بازنگری از مهارت و دانش انجام جراحی اولیه فراتر است. بازنگری جراحی کشیدن پوست صورت به دلیل لزوم انجام اصلاحات روی نتایج جراحی اولیه، ممکن است زمان بیشتری نیاز داشته باشد. بهتر است بیمار کاملا در جریان اتفاقات و اشکالات جراحی اولیه قرار گیرد تا با اگاهی کامل، مورد بازنگری قرار گیرد.

اکثر متقاضیان از اینکه میزان درد خیلی کمتر از حد انتظارشان بوده، اظهار تعجب می‌کنند. متقاضیان اغلب از سفتی ناشی از تورم یا بی‌حسی زیر چانه شکایت دارند. بالطبع وجود مقداری درد و ناراحتی بعد از انجام هر گونه عمل جراحی، امری طبیعی و اجتناب‌ناپذیر است. هر چند تاکنون هیچ گونه درد غیر قابل کنترلی گزارش نشده است اما، برای کلیه افراد نسخه‌ای از داروهای مسکن تجویز می‌شود تا در مواقع احساس درد مصرف نمایند.

بلافاصله بعد از جراحی، در مجاورت خطوط برش داده شده صورت، دچار بی‌حسی می‌شوید. در بیشتر بیماران این بی‌حسی پس از گذشت ۶ هفته بهبود می‌یابد. البته بعضی از بیماران اظهار کرده‌اند که این بی‌حسی تا ۳ ماه بعد از عمل نیز ادامه داشته است.

 

متقاضیان با تزریق مسکن به صورت درون‌رگی (IV) به خواب رفته و دچار بی‌حسی موضعی شده و در طول زمان عمل کاملا راحت خواهند بود و کوچکترین دردی حس نخواهند کرد. بعد از عمل بلافاصله به هوش می‌آیند. وجود همراه بعد از عمل و همچنین در شب بعد از عمل الزامی است.

رانندگی تا 7 روز غیرمجاز می‌باشد. البته این زمان با توجه به نوع عمل ممکن است طولانی‌تر نیز باشد.

اکثرا این عمل به صورت سرپائی انجام شده و نیازی به بستری شدن ندارد. از آنجائی که بعد از تسکین درد باید به منزل مراجعت کنید، لازم است همراه قابل اطمینانی داشته باشید و شما را تا رسیدن به منزل همراهی کرده و شب نیز مراقبتان باشد و روز بعد شما را برای مراجعت جهت باز کردن بانداژ همراهی نماید.

باید دو هفته مرخصی بگیرید. چون تورم اولیه بعد از جراحی ممکن است مدتی باقی بماند. افرادی که حساسیت بیشتری نسبت به این موضوع دارند بهتر است تا 3 هفته از مراجعت به محل کار خودداری کنند تا ورم صورت آنها بهبود یابد.

بعد از عمل تا سه هفته مجاز به انجام فعالیت‌های ایروبیک نیستید. هر فعالیتی که باعث افزایش فشار خون شود، زمان بهبودی ورم را به تاخیر می‌اندازد.

در پایان هفته اول، کوفتگی و ورم‌ها شروع به بهبودی می‌کنند. ناپدید شدن کامل این علائم ۲-۳ هفته به طول می‌انجامد. شما می‌توانید کوفتگی‌ها به کمک مواد آرایشی ۷-۱۰ روز بعد از عمل، به خوبی استتار نمائید.

عصبی بودن امری عادی است. بی تعارف بگویم اگر این مرحله را جدی نگیرید ما هم عصبانی خواهیم شد. اگر هر گونه مشکلی دارید هنگام مشاوره با کادر پزشکی و پزشک معالج خود در میان بگذارید. یکی از بهترین راهکارهای غلبه بر استرس قبل از عمل، مشاوره با افرادی که قبلا این عمل را انجام داده‌اند و ارزیابی میزان رضایت آنها می‌باشد.

 

شما سابقه سلامتی و پزشکی خود را با پرستار در میان گذاشته و کلیه سئوالات احتمالی خود را صراحتاً مطرح و پاسخ مناسب دریافت خواهید کرد. همچنین شما را برای داشتن آمادگی کافی برای عمل، آموزش می‌دهند. نسخه‌ای از داروهایی که بعد از عمل باید مصرف کنید به شما خواهند داد. در نهایت شما باید فرم Informed Consent را امضا کنید.

در بخشی از جلسه مشاوره، کادر پزشکی، توقعات شما را ارزیابی کرده و به شما اعلام خواهند کرد که برآورده شدن کدام بخش از انتظارات شما معقول و کدام بخش غیر قابل دست‌یابی است. با توجه به نوع عمل، لیست کاملی از خطرات و عواقب احتمالی که شما را تهدید می‌کند، ارائه خواهد شد. لازم یه یادآوری است که، هر چند خطرات ناشی از انجام جراحی‌ پلاستیک نادر است اما با این وجود، هر بیمار باید کاملا از خطرات احتمالی آگاه گردد.

محل ایجاد برش‌ها قسمت جلو و عقب گوش‌ها می‌باشد. این برش‌ها به خوبی ترمیم شده و بعد از چند هفته، اعضای خانواده و اطرافیان و همکاران دیگر متوجه وجود آنها نخواهند شد.

اگر قبلا نسبت به سوراخ کردن گوش‌های خود اقدام کرده باشید، به خوبی می‌توانید نحوه التیام زخم‌ها و جراحات ناشی از جراحی پلاستیک را تجسم نمائید. زخم‌های موجود در سایر نواحی بدن نمی‌توانند الگوی مناسبی برای درک نحوه التیام زخم‌های جراحی پلاستیک باشند. با این حال، لازم است هنگام حضور در جلسه مشاوره قبل از عمل، محل زخم‌های قبلی خود را به کادر پزشکی نشان دهید تا بتوانند آگاهی مناسبی از نحوه درمان زخم‌های جراحی به شما ارائه نمایند.

سابقه درمانی و پزشکی شما کاملا بررسی خواهد شد. از آنجائی مصرف انواع دخانیات التیام زخم‌ها را به تعویق می‌اندازد توصیه می‌شود حداقل  یک هفته قبل از عمل، مصرف این مواد را متوقف کنید. ناگفته نماند یافته‌های پزشکی مصرف دخانیات را کلا ممنوع کرده‌اند و بهتر است کلاً از مصرف این مواد خودداری شود.

در مشاوره قبل از عمل کلیه داروهای مصرفی شما مورد بررسی قرار خواهند گرفت. در صورتی که داروهای رقیق‌کننده خون مصرف می‌کنید، لازم است تقریبا یک هفته قبل از انجام عمل، از مصرف آنها خودداری کنید.

کادر پزشکی لیستی از داروها و مکمل‌هایی که قبل از عمل نباید مصرف کنید را به شما ارائه خواهند کرد.

مصرف این مواد غالبا دارای عوارض جانبی است. برخی از آنها می‌توانند حین انجام عمل، روی جریان خون تاثیر بگذارند. مثلا موادی نظیر روغن ماهی و ویتامین E

کادر پزشکی لیستی از داروها و مکمل‌هایی که قبل از عمل نباید مصرف کنید را به شما ارائه خواهند کرد.

اغلب متقاضیان، پیش از انجام عمل، به مصرف داروی خاصی نیاز ندارند. در صورتی که داروی خاصی مصرف می‌کنید حتما کادر پزشکی را مطلع سازید. لازم است از نیمه شب قبل از عمل، از خوردن و آشامیدن بپرهیزید.

داروهای بی‌هوشی باعث ایجاد ناراحتی‌های شکمی و روده‌ای می‌کنند. بهتر است برای جلوگیری از تشدید این عوارض، از خوردن و آشامیدن در محدوده زمانی ذکر شده خودداری شود. برای متقاضیان مبتلا به بیماری‌های خاصی نظیر دیابت، دستورالعمل‌های ویژه‌ای در نظر گرفته خواهد شد.

کادر پزشکی شما را برای انجام عمل جراحی آماده خواهند کرد. سئوالات احتمالی خود را حتما با کادر پزشکی در میان بگذارید.

لباس بلند مخصوص اطاق عمل پوشیده و با تزریق درون‌رگی شما وارد فاز بی‌هوشی خواهید شد.

اغلب بیماران پس از به هوش آمدن، فقط مقداری ناراحتی همراه با کمی سفتی و بی‌حسی در موضع عمل خواهند داشت. بی‌حسی غالبا در ناحیه زیر چانه وجود داشته و پس از گذشت حدود ۳ هفته برطرف خواهد شد.

کادر پزشکی کاملا مراقب شما خواهند بود. در صورتی که حالت تهوع و استفراغ دارید سریعا کادر پزشکی را مطلع نمائید.

پس از به هوش آمدن، روی سرتان نواری می‌بینید که سر و چانه‌تان را می‌پوشاند. این نوار، تورم را به حداقل خواهد رساند. همچنین لوله‌ای که Drain نام دارد و در انتهای آن یک عدد گوی وجود دارد به دو طرف گوش‌ها متصل خواهد شد و به شما آموزش داده می‌شود هر شب آن را تخلیه نمائید.

روز بعد از عمل، نوار برداشته شده و به جای آن یک بانداژ الاستیکی نصب می‌شود تا از تشدید تورم ممانعت کند.

ممکن است کمی آثار کوفتگی وجود داشته باشد که ۲۴-۴۸ ساعت بعد از عمل به بیشترین میزان خود رسیده و سپس بتدریج بهبود خواهد یافت.

اغلب بیماران مقداری کوفتگی خواهند داشت. پدهای چشمی منجمد بعد از عمل جراحی از تشدید تورم و کوفتگی جلوگیری می‌کنند.

 

در اولین معاینه در صبح روز بعد از عمل، Drain و نوار برداشته می‌شود. باید از بخیه‌های مجاور گوش‌هایتان به خوبی مراقبت کرده و برای ضدعفونی کردن و تمیز نگه داشتن، آنها را با پنبه آغشته به پراکسید شستشو دهید و روزی دو بار روی آنها پماد آنتی‌بیوتیک مالیده شود. بخیه‌هایی که به وسیله پماد لیز می‌شوند، هنگام برداشته شدن، درد کمتری ایجاد خواهند کرد. بعد از ۴-۵ روز می‌توانید جهت برداشته شدن بخیه‌ها، مراجعه نمائید.

ضمن مراقبت بهداشتی از زخم‌ها، لازم است بخیه‌ها را خشک نگه دارید. روز قبل از مراجعه برای برداشتن بخیه‌ها حتما استحمام کنید. وقتی که بخیه‌ها برداشته شوند، به جای آنها، نوارهای استریل بسته خواهد شد و شما مجاز نیستید تا ۵ روز آنها را خیس کنید یا دوش بگیرید. به شرط جلوگیری از خیس شدن سر، منعی برای استحمام ندارید.

بله. داروهای ذیل را مطابق دستور پزشک، در بدو مراجعت به منزل و روز بعد از عمل مصرف نمائید:

 • مصرف یکی از آنتی‌بیوتیک‌های Kelfex یا Cephalexine
 • مصرف مسکن برای به حداقل رساندن دردهای احتمالی
 • مالیدن پماد Polysporin یا Bacitracin روی محل بخیه‌ها
 • مصرف Vitamin C 1000 mg سه بار در روز به مدت یک هفته همراه با غذا

مصرف مسکن در صورت احساس درد و مصرف بقیه داروها باید از روز بعد از عمل شروع شود.

خیر. تغذیه خود را با مصرف مایعاتی نظیر آب میوه، شیر، صبحانه کامل و .. شروع کرده و با غذاهای نرم ادامه داده بتدریج به سمت غذاهای جامد ارتقا دهید.

برای جلوگیری از خشک شدن پوست، تا حد امکان مایعات و آب میوه مصرف کنید.

برداشتن Drain باعث ایحاد احساس حالت سوزش خفیف و موقتی توام با بی‌حسی  می‌شود. طبق اظهارات بیماران، برداشتن Drain بیشتر باعث ایجاد حالت ناراحتی می‌شود تا احساس درد.

هنگام خواب زیر سرتان ۲-۳ بالش قرار دهید. اشباع صورت و بی‌خوابی بعد از عمل، طبیعی است و به مرور بهبود می‌یابد.

از خم شدن، بلند کردن اجسام سنگین، بغل کردن کودکان و … خودداری کنید.

بعد از ۲-۳ هفته ظاهر شما خوب به نظر خواهد رسید. بعد از شش هفته فوق‌العاده به نظر می‌رسید و بعد از گذشت ۶ ماه، از آنچه انتطارش را داشتید فراتر خواهید بود. شما کماکان مقداری تورم خواهید داشت و نتیجه نهایی مورد نظر شما در عرض یک سال به دست می‌آید.

رسیدن به نتایج کلی این جراحی به یک سال زمان نیاز دارد. ناگفته نماند طبق بررسی‌های ما،  پس از گذشت ۳ ماه، ۹۰ درصد بیماران به نتایج دلخواه دست یافته‌اند.

تمامی افرادی که ۳۵ ساله و بالاتر بوده و دچار ناهنجاری‌هایی نظیر:

 • افتادگی پوست
 • افتادگی غبغب
 • افتادگی گونه

می‌توانند در صورت داشتن انتظارات منطقی از نتیجه عمل، کاندیدای مناسبی برای انجام لیفت صورت باشند.