لیپوساکشن

گاهی اوقات حتی با شدیدترین رژیم‌های غذایی و تمرینات ورزشی، شخص به اندام ایده‌آل خود نمی‌رسد. بهترین نتیجه عمل لیپوساکشن در افرادی حاصل می‌شود که پوستی سفت و وزنی نزدیک به وزن ایده‌آل داشته و فقط در بعضی مناطق بدن دارای انباشتگی چربی هستند. لیپوساکشن فرآیندی است که چربی‌های انباشته شده در نواحی مختلف بدن را خارج می‌کند. روش لیپوساکشن برای درمان چاقی کل بدن توصیه نمی شود.

 • تکنیک عمل
 • مدت عمل
 • بیهوشی
 • وضعیت بستری
 • اثرات جانبی
 • عوارض
 • بهبودی
 • نتایج

لیپوساکشن تقریباً در تمامی نواحی بدن قابل انجام است. در طی جراحی لیپوساکشن، چند سوراخ کوچک حدوداً ۱ الی ۲ میلی‌متری در ناحیه تحت درمان ایجاد شده و مایع مخصوص ساکشن در محل تجمع چربی ها تزریق می‌گردد. سپس بر اساس قطر چربی‌ها، حالت پوست و منطقه تحت درمان، چربی ناحیه توسط کانولاهای مخصوص به قطعات کوچک شکسته شده و خارج می‌شود. انجام لیپوساکشن به طور همزمان در چند منطقه از بدن امکان‌پذیر است. در ارتباط با لیپوساکشن باید آگاهی داشت که نحوه شکستن چربی در تکنیک‌های مختلف، متفاوت است ولی تخلیه چربی‌های شکسته شده در همه آن‌ها به یک روش انجام می‌پذیرد. متداول‌ترین تکنیک‌های مورد استفاده برای شکستن چربی‌ها شامل:

 • روش کلاسیک (SAL: Suction Assisted Lipectomy)
 • روش لیپوماتیک امریکائی (PAL: Power Assisted Lipectomy)
 • روش اولتراسونیک (UAL: Ultrasound Assisted Lipectomy)

می‌باشد.

با توجه به سال‌ها تحقیق، کار و تجربه اینجانب و شرکت در بسیاری از کنگره‌های بین‌المللی، و پیشرفت تکنولوژی پیکرتراشی، روش ویزر لیپو و پال را به کار می‌برم.

مدت زمان عمل لیپوساکشن بر مبنای حجم چربی، منطقه تحت درمان و تکنیک مورد استفاده، متفاوت است ولی به طور کلی از یک تا چندین ساعت متغیر است.

عمل لیپوساکشن تحت بیهوشی عمومی، بی‌حسی موضعی و خواب آلودگی سطحی قابل انجام است.

بعد از انجام لیپوساکشن، نیازی به بستری شدن نیست و پس از هوشیاری کامل، ترخیص می‌شوید.

تورم و کبودی مختصر محل ساکشن و بی‌حسی ناحیه از اثرات جانبی عمل لیپوساکشن است که پس از چند روز برطرف می‌گردد.

عفونت، عدم تقارن، پستی و بلندی در ناحیه تحت ساکشن، تغییرات پیگمانتاسیون و خونریزی از ناحیه تحت عمل از عوارض احتمالی لیپوساکشن است. لازم به ذکر است که با استفاده از تکنیک مناسب، کانولاهای باریک و تبحر جراح این عوارض به حداقل ممکن می‌رسد.

روز بعد از عمل لیپوساکشن می‌توانید استحمام کنید. بر اساس وسعت و تعداد مناطق تحت ساکشن، می‌توانید بعد از چند روز تا یک هفته به کار خود بازگردید. حداقل ۲ تا ۳ هفته از انجام فعالیت‌های شدید ورزشی خودداری کنید. بین ۳ الی ۴ هفته گن مخصوص بپوشید تا به بهبودی سریع تر شما و دستیابی به نتیجه نهایی کمک کند.

نتایج شگفت‌انگیز را بین ۱ الی ۳ ماه بعد از عمل جراحی لیپوساکشن خواهید دید. در صورت حفظ و رعایت شیوه صحیح زندگی، تغذیه و ورزش، به نتایج ماندگار و شگفت‌انگیزی دست خواهید یافت.

به شما لباس مخصوص اتاق عمل داده شده و ناحیه‌های توافق شده توسط ماژیک مشخص خواهد شد. بر روی تخت عمل قرار گرفته و نواحی مربوطه با محلول بتادین و الکل ضدعفونی می‌شوند. تزریق ماده بی‌حسی همراه با چند لیتر سرم انجام می‌شود. این کار به صورت زیرپوستی بوده و سنگینی بر روی موضع احساس خواهد شد. پوست ناحیه تزریق برامده شده و زیر پوست فشار حس خواهد شد. تزریق معمولا بدون درد می‌باشد. در صورتی که پوست حساسی دارید به پزشک اطلاع دهید تا ترتیبی داده شود که حتی هنگام تزریق کوچکترین دردی حس نکنید. بعد از خاتمه تزریق ماده بی‌حسی، سوراخ کوچکی به قطر ۲ میلی‌متر در پوست ایجاد می‌شود (بدون درد). این سوراخ و سوراخ‌هایی که متعاقبا ایجاد می‌شوند برای ورود لوله مکش و خروج سرم (خون‌آبه) بعد از عمل مورد استفاده قرار می‌گیرند. عمل با ورود لوله ساکشن از طریق سوراخ به زیر پوست شروع شده و شما چربی‌های خود را مشاهده خواهید کرد که همزمان با تزریق سرم، خارج شده و در ظروف از قبل آماده شده جمع می‌گردند.

بعد از خاتمه عمل، محل سوراخ با بتادین آغشته شده با گاز یا پوشک بسته می‌شود. استفاده از گاز یا پوشک صرفا برای جذب سرم خروجی است. این سوراخ‌ها معمولا بین ۳-۱۴ روز بسته می‌شوند. ابتدا سوراخ یا سوراخ‌های بالاتر بسته شده و دفع سرم از پائین‌ترین سوراخ با تاخیر خواهد بود. گذاشتن گاز بر روی سوراخ بسته شده ضروری نیست اما می‌توان جهت تمیز ماندن زخم از چسب زخم استفاده کرد.

استحمام بعد از گذشت ۲۴-۴۸ ساعت بلامانع است. از استحمام طولانی با آب داغ در چند روز اول، احتراز کنید. سعی کنید در طول زمان استحمام، اطراف زخم‌ها را با کف دست و به آرامی فشار دهید و مایع درون آن را تخلیه نمائید. در صورت تمایل، از صابون T.C.C استفاده کنید. حتما دو روز اول پس از عمل، برای پانسمان و بازدید زخم به کلینیک مراجعه کنید تا بهبود شما با اشکال برخورد نکند.

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.

هر چند طبق نظر اساتید و منابع معتبر بین‌المللی، آمبولی ریه با این روش گزارش نشده و یا بسیار نادر است اما احتمال وقوع آن را نمی‌توان کاملا رد کرد. کلیه اقدامات درمانی جهت جلوگیری از احتمال بروز آمبولی در این کلینیک انجام می‌گیرد.

عفونت به ندرت اتفاق می‌افتد و در این مرکز تاکنون گزارش نشده است.

عدم تقارن در اکثر افراد وجود دارد. مثلا در اکثر خانم‌ها پستان راست بزرگتر از پستان چپ است. معمولا دست راست عضلانی‌تر از دست چپ است. یک ران بزرگتر از ران دیگر است. در صورتی که عدم تقارن به علت عمل لیپوساکشن به وجود آید، در جلسه کوتاهی بدون هزینه قابل اصلاح است.

عوارض کوتاه مدت مثل کبودی پوست، حالت کوفتگی، تیره‌تر شدن پوست، اختلالات حسی و یا درد قابل رفع با مسکن‌های معمولی گاهی بروز می‌کند که به مرور رفع خواهد شد.

گلوله گلوله شدن زیر پوست، فرورفتگی و چاله شدن پوست در اثر عدم تبحر جراح و پرسنل است که معمولا در این مرکز گزارش نشده است و در صورت ایجاد این مشکلات در جراحی‌های قبلی، در این مرکز اصلاح خواهد شد.

پوست‌های شل و دچار سلولیت و دارای ترک‌خوردگی دوران حاملگی در وهله اول ممکن است به خوبی با لیپوساکشن اصلاح نشوند اما در درازمدت باعث بهتر شدن کیفیت پوست خواهد شد.

گاهی مقداری از مایع تزریقی از زیر پوست به اعضا پائین‌تر نظیر پاها و اطراف دستگاه تناسلی رسوخ پیدا می‌کند که موجب متورم شدن این نواحی می‌شود. این حالات به خودی خود رفع می‌شود و کافی است موقع خواب، با گذاشتن بالش زیر باسن معمولا تا صبح، نواحی متورم بالاتر از سطح بدن قرار گرفته و تورم برطرف شود.

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.

بهترین رژیم غذایی، رژیمی متعادل همراه با ورزش می‌باشد.  آنچه مسلم است هر چه مقدار غذا کمتر باشد و کالری کمتری به بدن وارد شود، چربی کمتری ایجاد شده و هر چه تحرک بیشتر باشد، میزان مصرف کالری بالاتر رفته و از تجمع چربی جلوگیری می‌شود.

سعی کنید معده خود را به حجم کم غذا عادت دهید تا کوچک شود و با مقدار متعادل غذا، احساس پری و سیری داشته باشید.

رژیمی که ترکیبی از همه غذاها و مواد غذایی باشد، بهترین است. سعی کنید غذای مصرفی را کمتر و حتی به نصف قبل از عمل تقلیل دهید. به ناطر داشته باشید رمز لاغر شدن و لاغر ماندن، امساک در غذا خوردن است.

مصرف قند و چربی (کره، برنج، نان، مارگارین، خامه، مایونز، شیرینی، شکلات و …) را به حداقل برسانید و از لبنیات کم چرب یا فاقد چربی مصرف کنید.

در صورتی که اضافه وزن دارید منعی برای خوردن ندارید اما باید به تناسب وزن‌تان حجم غذای مصرفی را کاهش دهید.

حداقل سه روز در هفته پیاده‌روی کنید.

سبزیجات و میوه به مقدار کافی مصرف کنید اما فراموش نکنید میوه‌های شیرین هم، قند و کالری دارند و در مصرف آنها نیز نباید زیاده‌روی کنید.

به جای مصرف غذاهای سرخ کردنی سعی کنید از غذاهای آب‌پز استفاده کنید.

سعی کنید از مرغ و ماهی بدون پوست، بیشتر تناول کرده مصرف گوشت قرمز را کاهش دهید.

در صورت نیاز با متخصص تغذیه مشاوره کرده و رژیم مناسب دریافت کنید.

ک روز بعد از انجام عمل جراحی، مجاز به راه رفتن می‌باشید. پس از دو هفته می‌توانید فعالیت‌های عادی و روزمره خود را شروع کنید. به یاد داشته باشید تا ۸-۱۰ هفته بعد از عمل، مجاز به انجام ورزش و فعالیت‌های سنگین نیستید.