بازسازی پوست با لیزر

لیزر فرکشنال روش نوینی در بازسازی پوست و تحریک ساختن رشته‌های کلاژن است که سبب افزایش قوام و سفتی پوست شده و چروک‌های ریز پوست را از بین می‌برد. با استفاده از این روش امکان بهبود و درمان جای زخم‌های مختلف هم وجود دارد. لیزرهای Co2 و Ebrium – YAG در این زمینه کاربرد دارند.

  • تکنیک عمل
  • مدت عمل
  • بیهوشی
  • وضعیت بستری
  • اثرات جانبی
  • عوارض
  • بهبودی
  • نتایج

در لیزر فرکشنال به وسیله تبخیر حرارتی، ستون‌هایی از بافت پوست تا عمق دلخواه بدون ایجاد آسیب در نواحی مابین برداشته می‌شود که منجر به تحریک ساخته شدن رشته‌های جدید کلاژن می‌گردد. تعداد جلسات و فواصل درمانی در افراد مختلف بسته به نوع ضایعه، رنگ پوست و سن متفاوت بوده و بین ۱ تا ۴ جلسه و به فواصل حداقل ۱ ماه است.

مدت زمان لیزر فرکشنال بر اساس محل و وسعت ناحیه تحت درمان متغیر است ولی به طور تقریبی بین ۱۰ دقیقه الی ۴۵ دقیقه به طول می‌انجامد. تعداد جلسات و فواصل درمانی لیزر در افراد مختلف بسته به رنگ پوست، سن و نوع ضایعه متفاوت بوده و بین ۱ الی ۴ جلسه و به فواصل حداقل یک ماه است

استفاده از روش لیزر فرکشنال تحت بی‌حسی موضعی است.

پس از انجام لیزر فرکشنال، بیمار دچار تورم، کبودی و زخم در محل می‌گردد که به مدت ۴۸ ساعت باید از پمادهای آنتی بیوتیک بر روی موضع استفاده نماید. پس از درمان، بیمار نیاز به استراحت ندارد.

تورم و کبودی ناشی از لیزر فرکشنال طی ۱ هفته اول برطرف شده و اریتم و قرمزی حداکثر تا ۲ هفته بعد از انجام لیزر بهبود می‌یابد. طی این زمان استفاده مداوم از داروهای ترمیم کننده توصیه می‌گردد. بیمار از ۲۴ ساعت قبل از درمان باید از داروی پیشگیری از بروز تبخال استفاده کند.

تکنیک لیزر فرکشنال عوارض جانبی ناچیز و نادری دارد. ولی در بعضی موارد، در صورت عدم انجام مراقبت‌های لازم، عوارضی همچون تغییر رنگ پوست (تیره یا روشن شدن)، عفونت در محل درمان، حساسیت، قرمزی پوست و اسکار خواهد داشت.

منطقه محل درمان طی چند روز تا ۱ هفته اول دچار تورم، قرمزی و زخم می‌شود که بیمار باید از دستکاری کردن آن‌ها جداً خودداری نماید. مصرف منظم داروهای ترمیم کننده به کاهش طول این دوره کمک می‌کند. طی ۲ ماه پس از درمان، بیمار باید از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب خودداری نماید. پس از بهبود اریتم و قرمزی پوست، استفاده از ضد آفتاب به مقدار و فواصل تعیین شده الزامی است. تغییر رنگ پوست و برنزه کردن از ۶ ماه قبل تا ۶ ماه بعد از درمان ممنوع است.

استفاده از لیزر فرکشنال در افرادی که چین و چروک‌های سطحی و کاهش قوام پوست صورت دارند، نتایج بسیار خوبی به همراه خواهد داشت. جای زخم، جای جوش، اسکار سوختگی و لک هم بسته به نوع و عمق ضایعه، با این روش قابل اصلاح یا بهبودی است. لیزر فرکشنال یکی از بهترین گزینه‌ها در درمان منافذ باز پوست است. با بکارگیری لیزر فرکشنال در درمان چروک‌های دور چشم، نتایج درخشانی حاصل می‌شود.