جراحی سینه آقایان

 ژنیکوماستی پدیده‌ای است که در بعضی از آقایان به صورت تجمع بافت در ناحیه سینه ایجاد می‌شود. این مشکل در بعضی موارد به دنبال بیماری‌هایی خاص و یا مصرف داروهای خاصی ایجاد شده ولی در اکثر موارد به صورت ژنتیکی و بدون هیچ علت زمینه‌ای رخ می‌دهد. آقایانی که بافت ناحیه سینه آن‌ها انباشته است، بهترین کاندید جراحی ژنیکوماستی یا کوچک کردن سینه هستند. البته قبل از عمل، بیمار باید از نظر دلایل داخلی مربوط به بروز ژنیکوماستی بررسی شود.

 • تکنیک عمل
 • مدت عمل
 • بیهوشی
 • وضعیت بستری
 • اثرات جانبی
 • عوارض
 • بهبودی
 • نتایج

ژنیکوماستی یا بزرگ شدن سینه آقایان بر اساس میزان حجم اضافه بافت سینه و پوست به چهار گرید 1، 2، 3 و 4 تقسیم‌بندی می‌گردد. تکنیک عمل جراحی به دو روش باز و بسته انجام می‌شود. تقریباً در تمامی جراحی های ژنیکوماستی، ما از روش بسته و بهره‌گیری از تکنولوژی پیشرفته ویزر لیپو (VASER Lipo) استفاده می‌کنیم.

در این تکنیک با ایجاد سوراخ سه میلی متری در خط زیر سینه یا دور هاله سینه، نسج اضافه پستان با بهره‌گیری از امواج فراصوت به طور کامل تبدیل به مایع شده و خارج می‌گردد.

مدت عمل جراحی ژنیکوماستی یا کوچک کردن سینه بر اساس حجم سینه و طبقه‌بندی آن متغیر است ولی به طور متوسط ۲ الی ۳ ساعت به طول می‌انجامد.

جراحی ژنیکوماستی یا کوچک کردن سینه تحت القای خواب یا بیهوشی عمومی قابل انجام است.

پس از هوشیاری کامل مرخص می‌شوید و نیاز به بستری شدن ندارید.

تورم، کبودی، احساس سوزش و ناراحتی مختصر از اثرات جانبی این عمل جراحی است.

عفونت، عدم تقارن، نامنظمی سطح پوست، از عوارض این عمل جراحی است.

روز بعد از عمل جراحی استحمام بلامانع است . پس از جراحی باید از گن‌های مخصوص استفاده کنید تا پوست اضافی به سرعت جمع شده و احتمال تجمع مایع در منطقه به حداقل برسد . تورم و کبودی ایجاد شده در منطقه جراحی در طی ۱ تا ۲ هفته از بین می‌رود . بازگشت به کار روزانه پس از یک هفته بلامانع است ولی در طی ۲ ماه اول پس از عمل بیمار باید از فعالیتهای شدید فیزیکی اجتناب نماید.

در صورت استفاده از تکنیک مناسب و دقت در انجام عمل جراحی، نتایج شگفت‌انگیزی حاصل می‌گردد.

تکنولوژی منحصر به فردی که دکتر غلامحسین غرابی برای انجام عمل ژنیکوماستی به کار می‌برد، ویزر لیپو می‌باشد. در این تکنیک مطلقا از برش جراحی استفاده نشده و تنها با ایجاد چند سوراخ 2-3 سانتی‌متری، پروسیجر کوچک کردن سینه آقایان انجام می‌شود

ژنیکوماستی - انجام عمل کوچک کردن سینه آقایان، از جنبه بهداشتی و سلامتی اهمیت دارد یا جنبه شخصی؟

ژنيكوماستي يا بزرگي خوش‌خيم پستان در آقایان، ممکن است ناشی از عوامل مختلفی باشد. بنابراین بدون انجام معاینات کامل، پاسخ به این سئوال منطقی نیست. برای راهنمائی کامل، لطفا توصیحات و تصاویر را از قسمت «ویزیت مجازی» سایت ارسال نمائید تا در اسرع وقت، نسبت به راهنمائی جنابعالی اقدام گردد.

ژنيكوماستي يك بيماري خوش‌خيم و نسبتاً شايع بوده و ممکن است ناشی از عواملی نظیر:

 • بهم خوردن تعادل نسبت استروژن
 • بيماريها
 • مصرف داروها
 • فاكتورهاي ايديوپاتيك

باشد. ژنيكوماستي ممکن است نتیجه يك پديده فيزيولوژيك قابل برگشت باشد یا ناشی از یک بیماری جدی.

هر کسی که از رشد بیش از حد بافت پستان یا از بزرگ شدن نامتقارن پستان خود رنج می برد، در صورت داشتن شرایط روحی و انتظارات منطقی، می‌تواند درخواست انجام عمل ژنیکوماستی کند.

به شما پیشنهاد می‌کنم حداقل تا 18 سالگی و ترجیحا تا بلوغ کامل صبر کنید. نوسانات هورمونی ناشی از بلوغ بعد از مدتی خودبه‌خود منظم شده و ممکن است رشد پستان متوقف گردد.

دکتر غلامحسین غرابی در جلسه مشاوره اولیه و مشاوره قبل از عمل، به شما کمک خواهد نمود تا انتظارات واقع‌بینانه‌ای از نتیجه عمل داشته باشید.

برای جلوگیری از بروز درد و ورم، بهتر است حداقل تا سه هفته از انجام تمرینات ورزشی خودداری نمائید.

با رعایت توصیه‌های کادر پزشکی که به صورت مکتوب به شما ارائه شده است، روز بعد از عمل می‌توانید استحمام کنید.

حداکثر یک شب در کلینیک یا بیمارستان بستری خواهید شد و پس از آن با رعایت توصیه‌نامه‌ها، به زندگی روزمره و عادی باز خواهید گشت.