جراحی پلک

افزایش سن، قرار گرفتن طولانی در معرض نور خورشید، ژنتیک، بیماری‌های متابولیک و نیروی جاذبه از جمله عوامل مؤثر در بروز پیری، چروک پوست و افتادگی و نمای پف‌آلود پلک‌ها هستند که ظاهری خسته و مسن برای چشم‌ها ایجاد می‌شود. جراحی پلک می‌تواند جوانی را به هر ۴ پلک باز گرداند و نمای زیبایی، به چشمان شما ببخشد.

 • تکنیک عمل
 • مدت عمل
 • بیهوشی
 • وضعیت بستری
 • اثرات جانبی
 • عوارض
 • بهبودی
 • نتایج

مشابه با دیگر اعمال جراحی پلاستیک و زیبایی، عمل جراحی پلک‌ها نیز با تکنیک‌های مختلفی صورت می‌گیرد. پس از آنالیز صورت فرد، ما تصمیم لازم در خصوص تکنیک جراحی را خواهیم گرفت. به طور کلی طی فرآیند جراحی زیبایی پلک، برش‌های کوچکی در مسیر خطوط طبیعی چهره بر روی پلک فوقانی و پلک تحتانی ایجاد می‌شود که پس از بهبودی، این خطوط محو می‌شوند. جراح معمولاً پوست اضافه پلک‌ها را برداشته، چربی‌ها را در موقعیت آناتومیک خود قرار داده و عضلات حالت دهنده چشم را ترمیم می‌کند. برداشتن پوست اضافی ناحیه پلک‌های فوقانی و تحتانی به همراه ترمیم و بازسازی عضلات حالت دهنده به چشم، باعث ایجاد نگاهی شاداب و نمایی زیبا برای چشمان شما می‌گردد.

جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی حدود ۱ الی ۳ ساعت زمان نیاز دارد.

جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی معمولاً تحت بی‌حسی موضعی همزمان با القای خواب‌آلودگی سطحی انجام می‌شود.

تورم و کبودی در ناحیه جراحی، احساس کشیدگی پوست در ناحیه جراحی، اشک ریزش و احساس خارش و سوزش در ناحیه پلک از اثرات جانبی عمل جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی است که ظرف مدت چند روز اول بعد از عمل برطرف می‌گردد.

اندکی تورم و کبودی در ناحیه بینی و پلک‌ها وجود خواهد داشت که معمولاً طی ۲ هفته برطرف خواهد شد. تورم راه‌های تنفسی بینی حداکثر ۱ تا ۲ هفته بعد از عمل زیبایی بینی بهبود می‌یابد.

خونریزی، عفونت، عدم تقارن و عدم توانایی در بستن کامل چشم‌ها از عوارض احتمالی جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی است که با دقت و تبحر جراح پلاستیک، این عوارض به حداقل ممکن می‌رسد.

جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی درد یا ناراحتی زیادی نداشته و فقط کمی تورم و گاهی کبودی مختصری پس از عمل ظاهر می‌گردد که طی ۲ هفته از بین می‌رود. بخیه‌های بیمار طی ۴ تا ۷ روز پس از جراحی کشیده شده و پس از کشیده شدن بخیه‌ها، بیمار می‌تواند آرایش چشم خود را داشته باشد. استفاده از لنزهای تماسی ۲ هفته پس از عمل، بلامانع است. بعد از ۲ روز می‌توانید مطالعه کنید و بعد از ۵ روز به کار خود بازگردید.

بر مبنای نوع پوست، ژنتیک و محیط زندگی، نتیجه جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی برای برخی افراد چندین سال ماندگاری داشته و برای برخی دیگر دائمی است.

خیلی اتفاقات رخ می‌دهد.

پرستار با شما ملاقات می‌کند و سابقه سلامتی و پزشکی شما را بررسی و شما را دقیقا معاینه می‌کند. سئوالات احتمالی شما را دقیقا پاسخ می‌دهند. شما را برای عمل آماده کرده و نسخه داروئی که باید بعد از عمل مصرف شود را ارائه می‌کند.

در نهایت، شما باید فرم Informed Consent را امضا خواهید کرد.

یعنی شما اطلاعات جامعی راجع به تمام جنبه‌های جراحی اعم از مزایا و خطرات احتمالی گرفته تا اقدامات قبل و بعد از عمل دارید و با اطمینان و آگاهی کامل تصمیم به انجام عمل جراحی گرفته‌اید.

تشخیص این موضوع به جایگاه ابرو بستگی دارد. در جلسه مشاوره و معاینه اولیه، دکتر با دست پوست پیشانی را تا حد مشخصی می‌کشد. اگر پس از کشیده شدن پوست پیشانی، قسمت اعظم پوست پلک بالایی ناپدید شد، انجام جراحی کشیدن پوست پیشانی برای بیمار سودمندتر است. در صورتی که کشیده شدن پوست پیشانی تاثیر اندکی داشته یا اصلا تاثیری روی پلک بالایی نداشته باشد، بلفاروپلاستی بهترین راهکار می‌باشد.

برای داشتن ظاهری جوانتر، توصیه می‌شود از عمل کشیدن ابروی بالایی و بلفاروپلاستی به صورت همزمان استفاده گردد.

اکثر بیماران می‌گویند که وقتی بعد از انجام عمل به جمع اطرافیان خود بازمی‌گردند با اظهارات زیر مواجه می‌شوند:

 • وای خدای من! تو فوق‌العاده شدی!
 • مدل موهاتو عوض کردی؟
 • توی تعطیلات بودی؟

حفظ حالت منحصر به فرد بودن شما نشان‌دهنده موفقیت‌آمیز بودن عمل جراحی است. اگر چه تغییر ظاهر ممکن است برای شما مهم باشد و خیلی به چشمتان بیاید، ولی اگر این تغییرات توسط اطرافیان شما حس نشد، زیاد تعجب نکنید.

پاسخ دادن به چنین سئوالاتی آسان نیست. تنها یک جراح متبحر و صادق می‌تواند در ملاقات با بیمار او را از توقعات واقع‌گرایانه و غیرواقع‌گرایانه مطلع سازد. و این پاسخ در مورد افراد مختلف متفاوت خواهد بود. برای دریافت پاسخی بهتر، پیشنهاد می‌شود با مراجعه به افرادی که این عمل برایشان انجام شده است، درصد رضایت افراد از نتیجه عمل را ارزیابی کنید.

برداشتن پوست و چربی اضافی در ناحیه پلک پائینی اجتناب‌ناپذیر است. این بریدگی‌ها معمولا زود بهبود می‌یابند.

Trans Conjunctiva روشی بسیار موفق در بلفاروپلاستی است که طی 5 سال اخیر به صورت موفقیت‌آمیزی اجرا شده است. در این روش، برش فقط در قسمت داخلی پلک زده شده و دیگر نیازی به برش قسمت خارجی پلک نمی‌باشد. از طریق این برش می‌توان چربی آزاردهنده (چربی‌ای که باعث ایجاد کیسه‌ها یا کمانه‌های زیر چشم می‌شود) را برداشت.

معمولا بلفاروپلاستی را با برخی روش‌های صاف‌کننده پوست از قبیل لیزر یا پیل، تلفیق می‌کنند تا بدین وسیله تمام خطوط بافتی صورت در پوست، برطرف گردد. شاید پرمتقاضی‌ترین روش، ترکیب بلفاروپلاستی با جراحی Trans Conjunctiva کشیدگی صورت می‌باشد و به این ترتیب حالت “گردن بوقلمونی” از بین می‌رود.

در بخشی از جلسه مشاوره، پزشک انتظارات شما را از عمل ارزیابی می‌کند و به شما خواهد گفت کدامیک از توقعات شما شدنی و کدامیکی ناممکن است. با توجه به نوع عمل، لیستی از خطرات احتمالی  ناشی از جراحی مورد نظرتان ارائه می‌شود. اگرچه خطرات ناشی از جراحی‌های پلاستیک نادر هستند اما هر بیمار لازم است کاملا با خطرات احتمالی آشنا گردد.

اگر شما گوش‌هایتان را قبلا سوراخ کرده باشید به خوبی میتوانید نحوه بهبود زخمها و جراحات ناشی از جراحی پلاستیک را بهتر درک نمائید. زخمهای موجود در سایر نواحی بدن نمیتواند الگوی مناسبی برای درک نحوه بهبود و التیام زخمهای ناشی از جراحی پلاستیک باشد. در هنگام مشاوره و ملاقات قبل از عمل، حتما محل زخمهای قبلی خود را به پزشک معالج نشان دهید (اثر زخمها) تا آگاهی مناسبی از نحوه درمان زخمهای جراحی به شما ارائه گردد.

برخی بیماران علاوه بر پوست کیسهای شکل در اطراف پلکهایشان، روی پوست دور چشمهایتان اختلالات بافتی یا سطحی دارند. با تلفیق بلفاروپلاستی و روشهای صافکننده پوست (نظیر لیزر و پیلهای شیمیایی)، میتوان نسبت به اصلاح کلیه موارد اخیر اقدام نمود.

در حالی که ما به دنبال راهحلهایی برای ارتقای بلفاروپلاستی سنتی میباشیم، لازم است مقداری درباره اصطلاح بازنگری عمل کشیدن پلک صحبت کنیم. بیمارانی که درخواست بازنگری بلفاروپلاستی دارند لازم است اقدامات خاصی انجام دهند.

در بازنگری بلفاروپلاستی، جراح باید روی نقطهای که قبلا تحت تاثیر تغییرات قرار گرفته، کار کند. تصحیح جراحی قبلی کاری پیچیده است لذا ممکن است نسبت به جراحی اولیه زمان بیشتری لازم داشته باشد. همچنین تورمهای حاصل از بازنگری بلفاروپلاستی شدیدتر بوده و درمان آنها زمان بیشتری میبرد. این نوع بیماران نیز باید اقداماتی همانند سایر متقاضیان بلفاروپلاستی انجام دهند

متقاضیان با تزریق مسکن به صورت درون‌رگی (IV) به خواب رفته و دچار بی‌حسی موضعی می‌گردند و در حین عمل کاملا راحت هستند. بیماران بعد از اتمام عمل بلافاصله به هوش می‌آیند

بهتر است شب بعد از عمل، بیمار تنها نبوده و شخصی به عنوان همراه در کنارش باشد. ضمنا انجام رانندگی حداقل تا 24 ساعت بعد از عمل، ممنوع است.

 

اغلب بیماران از اینکه بعد از عمل درد کمی داشتهاند اظهار تعجب میکنند. بالطبع بعد از هر نوع عمل جراحی باید انتظار کمی ناراحتی و درد را داشته باشیم. هر چند انجام این عمل هیچگونه درد غیر قابل کنترل ندارد اما به تمام متقاضیان نسخهای از داروهای مسکن ارائه میشود. گاها بیماران 4-5 روز بعد از عمل اقدام به مصرف داروهای مسکن مینمایند.

افرادی که جراحی صورت برایشان انجام شده است، تا 48 ساعت هنگام جویدن غذا احساس درد میکنند.

مدت جراحی به عوامل مختلفی نظیر پیچیدگی پلک‌های هر فرد، بستگی دارد. بازنگری بلفاروپلاستی معمولا کمی بیشتر طول می‌کشد چون به دقت بیشتری نیاز دارد.

 

اکثراً این عمل به صورت سرپایی انجام می‌شود و بعد از تسکین درد می‌توانید به منزل مراجعت کنید. لازم است شخص قابل اطمینانی شما را به منزل رسانده و شب را در کنار شما بماند. و روز بعد نیز شما را در مراجعه به مطب یا کلینیک جهت باز کردن بانداژ همراهی کند.

اکثر بیماران 2 هفته مرخصی می‌گیرند ولی معمولا یک هفته بعد بیمار می‌تواند به سر کارش بازگردد. بعد از دو هفته تمام آثار کوفتگی و تورم را می‌توان به سادگی با استفاده از مواد آرایشی معمولی استتار نمود.

باید تا 2 هفته از فعالیت‌های ایروبیک خودداری کرد.

تا 3 هفته بعد از عمل از بلند کردن اجسام سنگین یا فعالیت‌های سنگین بدنی بپرهیزید

خم شدن، بلند کردن اجسام سنگین و فشار آوردن به بدن باعث افزایش تورم و تاخیر در پروسه درمان خواهد شد.

در پایان هفته اول، کوفتگی‌ها و تورم بعد از عمل شروع به بهبودی می‌کند. ناپدید شدن کامل این علائم ۲-۳ هفته به طول می‌انجامد. می‌توان ۷-۱۰ روز بعد از عمل، به کمک مواد آرایشی، آنها را کاملا استتار نمائید.

روش‌های صاف کردن پوست از قبیل بوتاکس، کلاژن و پیل می‌تواند فرصتی برای افرادی باشد که برای جراحی زیبائی آمادگی ندارند.

عصبی شدن امری عادی است. بی تعارف عرض می‌کنم اگر این مرحله را شوخی بگیرید عصبانی خواهیم شد. اگر هر گونه مشکلی دارید با ما در میان بگذارید. یکی از بهترین کارها برای مقابله با عصبی بودن، مشاهده و ارزیابی رضایت افرادی است که این عمل برایشان انجام شده است.

سابقه درمانی و سلامتی شما کاملا مورد بررسی قرار می‌گیرد. از آنجائی که مصرف دخانیات اعم از سیگار، پیپ، قلیان و … التیام زخم را به تعویق می‌اندازند توصیه می‌شود حداقل دو هفته قبل و بعد از عمل، از مصرف این مواد خودداری شود. ناگفته نماند یافته‌های پزشکی بر عدم مصرف این مواد تاکید داشته و توصیه می‌شود از مصرف آنها کلا خودداری فرمائید.

 

در مشاوره قبل از عمل، پرستار تمام داروهای مصرفی شما را بررسی می‌کند. در صورتی که رقیق کننده خون مصرف می‌کنید لازم است تقریبا یک هفته قبل از عمل مصرف آن را متوقف کنید.

همچنین لیستی از داروها و مکمل‌هایی که قبل از عمل نباید مصرف شود را به شما ارائه خواهند کرد.

اکثر این مواد دارای عوارض جانبی هستند. برخی از آنها نظیر روغن ماهی و ویتامین E در حین عمل روی جریان خون تاثیر می‌گذارند. در هر حال لیستی از داروها و مکمل‌هایی که نباید مصرف کنید را به شما خواهند داد.

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.

داروهای بی‌هوشی باعث ایحاد ناراحتی شکمی و روده‌ای می‌شوند. بهتر است برای ممانعت از تشدید این عوارض، از نیمه شب قبل از عمل، خوردن و آشامیدن را متوقف کنید. کادر پزشکی برای بیماران مبتلا به بیماریهای خاصی نظیر دیابت، مراقبت‌های ویژه‌ای در نظر خواهند گرفت.

پرستار شما را برای عمل جراحی آماده می‌کند و سعی کنید همه سئوالات احتمالی خود را بپرسبد تا با اطمینان کامل و بدون دغدغه وارد اطاق عمل شوید.

بعد از عمل، چشمانتان با پدهای چشمی خیس نمکی به انضمام پمادهای آنتی‌بیوتیک بسته می‌شوند. پلک‌های شما تورم دارند. زیر چشم‌هایتان کمی کوفتگی وجود خواهد داشت که طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از عمل تشدید خواهد شد.

با توجه به متورم بودن چشم‌ها، به سختی قادر به دیدن هستید و در مورد داشتن حالت تهوع از شما سئوال خواهند کرد. پرستاران در کنار شما خواهند بود تا با دقت از شما مراقبت کنند.

خیر. با توجه به اثرات داروی بی‌هوشی مجاز به رانندگی نیستید و باید شخص دیگری بعد از عمل شما را به منزل برساند و شب نیز پیش شما بماند.

بله. در شب نخست لازم همراه داشته باشید تا در منزل کنارتان بوده و از شما مراقبت کند.

خیر. بیماران می‌توانند خوردن و آشامیدن را شروع کنند. توصیه می‌شود رژیم غذایی خود را با خوردن مایعات شروع و بتدریج به غذاهای نرم و جامد ارتقا دهید. برای جلوگیری از خشک شدن پوست، در مصرف مایعات صرفه‌حوئی نکنید.

 • مصرف نوعی از انواع آنتی‌بیوتیک نظیر آموکسی‌سیلین برای جلوگیری از بروز عفونت بعد از جراحی
 • داروی ضد تورم برای تقلیل تورم
 • مسکن برای به حداقل رساندن هر گونه ناراحتی و درد احتمالی
 • پماد برای مالیدن روی بخیه‌ها
 • مصرف Arnica برای کم کردن میزان کوفتگی
 • تا یک هفته پس از انجام عمل جراحی جهت تسریع در بهبودی از مصرف آسپیرین، ایبوپروفن، ویتامین‌های C و E خودداری کنید.

مسکن در صورت نیاز مصرف شود. مصرف بقیه داروها را از روز بعد از عمل آغاز شود.

این عوارض در اغلب بیماران تا حدود یک هفته دیده می‌شوند. چنانچه به راحتی دچار کوفتگی می‌شوید احتمالا این مدت برای شما دو هفته می‌باشد که خیلی به ندرت اتفاق می‌افتد.

قبل از عمل اغلب بیماران کوفتگی خواهند داشت. می‌توان کوفتگی را با مصرف Arnica و پدهای چشمی منجمد نمکی تقلیل داد.

برای استحمام محدودیتی ندارید. از دوش آب داغ که باعث تشدید تورم می‌شود خودداری نمائید.

هنگام خواب ۲-۳ بالش زیر سرتان بگذارید. بی‌خوابی بعد از عمل عادی است و به مرور به حالت طبیعی باز خواهد گشت.

از خم شدن، بلند کردن اجسام سنگین و بغل کردن بچه خودداری کنید.

شما در عرض ۲-۳ هفته نرمال به نظر خواهید رسید. بعد از گذشت ۶ هفته فوق‌العاده خواهید شد و پس از 6 ماه از آنچه انتظار داشتید بهتر به نظر خواهید رسید. شما کماکان مقداری تورم خواهید داشت و نتیجه نهایی مورد نظر شما در عرض یک سال حاصل خواهد شد.

اگرچه بیشترین عمل پلک در افراد میانسال انجام می‌شود ولی در بعضی افراد به دلیل سابقه خانوادگی، ممکن است در سنین پائین‌تر نیز به جراحی اقدام شود.

 • داشتن سلامت کامل جسمی و روحی جزو شرایط اولیه است.
 • اطلاع کامل از سوابق بیماری‌های چشمی
 • اطلاع از داشتن حساسیت به داروهایی نظیر آسپیرین، و ویتامین E

خیر. عمل جراحی پلک بنا بر شرایط بیمار می‌تواند با انجام بی‌حسی موضعی انجام شود. در صورت صلاحدید پزشک می‌توان از بی‌هوشی سبک استفاده کرد.

خیر. اصولا اگر عمل جراحی پلک به درستی انجام شود تاثیری بر بینایی ندارد.

بله. گاها بیماری‌های قلبی عروقی، بیماری‌های کبدی، کلیوی و تیروئید می‌توانند عامل ایجاد پف در پلک پائین شوند.

محل برش پلک باید معمولا 8 تا 9 میلی‌متر بالاتر از محل رویش مژه‌ها و درست در محلی است که اگر فرد چشم خود را باز کند، محل بخیه‌ها ناپدید می‌شود. ولی در طی 2 الی 3 ماه بعد از عمل ممکن است محل بخیه‌های بیمار قابل رویت باشد. خصوصا زمانی که شخص چشم‌های خود را ببندد.

بله. در مواردی که تنها مشکل بیمار پف چشم باشد می‌توان بدون نیاز به برش بیرونی آن را از طریق مخاط داخلی چشم اصلاح کرد.

بله. اگر عمل جراحی پلک به طور صحیح و اصولی و با محاسبات دقیقی انجام نشود ممکن است سبب ایحاد کشیدگی پلک‌ها و در نتیجه تغییر حالت چشم‌ها شود.

فرزند شما دچار عارضه افتادگی پلک یا پتوز است. نحوه اصلاح آن با روش‌های متداول پلک متفاوت است. ولی به هر حال قابل اصلاح است.

بهتر است عمل انجام نشده یا با رعایت احتیاط کامل و توسط جراح متبحری انجام شود.