پروتز سینه

داشتن سینه‌هایی زیبا و خوش فرم برای بسیاری از خانم ها اعتماد به نفس بالایی را به ارمغان می‌آورد. دلایل متعددی برای یک خانم وجود دارد که باعث می‌شود اقدام به انجام جراحی پروتز سینه نماید. پروتز سینه علاوه بر کمک به ایجاد تناسب اندام، می‌تواند در جبران حجم از دست رفته سینه پس از بارداری و شیردهی نیز مناسب باشد. همچنین این عمل در مواردی که عدم تناسب بین سایز سینه‌ها وجود دارد، قابل استفاده است.

 • تکنیک عمل
 • مدت عمل
 • بیهوشی
 • وضعیت بستری
 • اثرات جانبی
 • عوارض
 • بهبودی
 • نتایج

پیشرفت‌های حاصل در روش‌های جراحی بزرگ کردن سینه در سال‌های اخیر، این امکان را به جراحان می‌دهد تا بر مبنای نیاز و خواسته‌های بیمار روش جراحی مناسب را انتخاب نمایند. در حال حاضر جراحی پروتز سینه با چهار تکنیک قابل انجام است که عبارتند از:

 • جراحی از طریق ناحیه خط زیر سینه
 • جراحی از طریق ناحیه هاله نوک سینه
 • جراحی از طریق ناحیه زیر بغل
 • جراحی از طریق ناحیه دور ناف

که دو مورد اول از رایج‌ترین روش‌های جراحی پروتز سینه بین جراحان پلاستیک و زیبایی است.

در جراحی پروتز سینه یک برش در ناحیه هاله نوک سینه یا در قسمت زیر سینه و در حد فاصل قفسه سینه و چین زیر سینه ایجاد می‌شود. پروتز سینه می‌تواند زیر عضله یا روی عضله قرار گیرد. پروتزهای سینه موجود در بازار دو نوع هستند که عبارتند از:

 • پروتز سینه با محتوای آب نمکی
 • پروتز سینه با محتوای سیلیکونی

پروتزهای سیلیکونی مرسوم‌ترین پروتزهای مورد استفاده در جراحی پروتز سینه هستند که تاکنون در پنج نسل مختلف تولید شده‌اند و به دو شکل گرد و

قطره اشکی(آناتومیکال) و در اندازه و حجم‌های متفاوتی وجود دا

جراحی پروتز سینه بر اساس نوع تکنیک مورد استفاده، حدود یک و نیم الی دو ساعت به طول می‌انجامد.

جراحی پروتز سینه به طور معمول تحت بیهوشی عمومی انجام می‌گیرد.

جراحی پروتز سینه معمولاً نیاز به بستری شدن ندارد و پس از هوشیاری کامل و تحمل رژیم مایعات، مرخص می‌شوید.

احساس درد و ناراحتی گذرا در ناحیه تحت جراحی، تورم متوسط، تغییر گذرا در حس ناحیه نوک سینه و کبودی مختصر، از اثرات جانبی عمل جراحی پروتز سینه است.

عفونت، خونریزی، تغییر شکل پروتز و نسج اطراف(Capsular Contracture)   و پارگی پروتز از عوارض جانبی جراحی پروتز سینه است که ممکن است تعویض یا خارج کردن پروتز را ضروری سازد.

۴۸ ساعت پس از جراحی پروتز سینه می‌توانید استحمام کنید. ظرف مدت چند روز می‌توانید به کار خود باز گردید. بعد از گذشت دو هفته می‌توانید اقدام به رانندگی کنید. برای مدت 4 الی 6 هفته از انجام فعالیت فیزیکی شدید در اندام فوقانی و قفسه صدری خودداری کنید. بخیه‌های شما جذبی بوده و نیاز به کشیده شدن ندارد.

نتایج جراحی پروتز سینه از هر بیمار تا بیمار دیگر متفاوت است ولی به طور کلی منجر به افزایش حجم سینه‌ها و ایجاد سینه‌های زیبا و خوش فرم برای بسیاری از خانم‌ها می‌گردد.

اتخاذ روش مناسب، بعد از انجام معاینات بالینی و مشاوره، مقدور است. در صورتی که لازم باشد چربی‌های اضافی از بعضی نواحی بدن برداشته شود، تزریق چربی استحصالی روشی مناسب برای تقویت سینه می‌باشد.  در غیر این صورت می‌توان از پروسیجر پروتز سینه برای افزایش اندازه سینه استفاده نمود.

با توجه به اینکه پروتزهای سیلیکونی برای سلامتی فوق‌العاده کم‌خطر هستند یقینا نوع سیلیکونی را توصیه می‌کنم. جدیدترین نوع پروتز سیلیکونی، پاستیل خرسی (Gummy Bear) می‌باشد. این پروتز بسیار منسجم بوده و حتی در صورت شکسته شدن، فرم خود را حفظ خواهد کرد.

در حالت قرار گرفتن ایمپلنت در زیر عضله:

 

 • سینه طبیعی‌تر به نظر می‌رسد
 • احتمال عفونت مرتبط با پروتز به شدت کاهش می‌یابد
 • عوارض مرتبط با ایمپلنت کاهش می‌یابد
 • مانگاری پر.تز زیر عضله، طولانی‌تر است

بستگی به دو عامل فیزیک بدنی و سلیقه شما دارد. دکتر غلامحسین غرابی شما را در انتخاب سایز مناسب پروتز، راهنمائی خواهد کرد.

سعی ما بر این است پروفایلی برای شما انتخاب کنیم که حداکثر برازش و تطابق را با عرض قفسه سینه شما داشته و شکاف وسط سینه‌ها تا حد ممکن ماکزیمایز کند.

معمولا برای کاشت پروتز از چهار روش استفاده می‌شود:

الف. برش زیر بغل

ب. برش از ناحیه ناف

ج. برش از نوک سینه

د. برش زیر سینه

در روش آخر با توچه به اینکه محل برش کمترین فاصله با محل کاشت پروتز را دارد، باعث اشراف حداکثری جراح بر موضع عمل شده و نتیجه عمل نیز عالی خواهد بود. ضمن اینکه در این روش، جای برش در حالت عادی کاملا دور از دید می‌باشد. از دیگر مزایای این روش، فاصله زیاد ناحیه برش با مجاری شیر بوده در نتیجه در طولانی مدت، تاثیری منفی بر شیردهی نخواهد داشت.

بعد از انجام معاینات کامل و بررسی حالت‌های مشابه، جراح زیبائی در این مورد نظر قطعی خواهد داد.

نیکوتین باعث انقباض مویرگ‌ها شده در نتیجه زخم‌ها برای ترمیم، جریان خون کافی نخواهند داشت. در این حالت احتمال عفونت‌های مربوط با دوره جراحی افزایش قابل توجهی خواهد یافت. اگرچه قطع کامل مصرف دخانیات اکیداً توصیه می‌شود اما، حداقل چهار هفته قبل از جراحی و شش هفته بعد از جراحی از استعمال دخانیات خودداری نمائید تا روند بهبودی سیر طبیعی داشته باشد.

در فواصل زمانی تعیین شده مجددا ویزیت خواهید شد و دکتر غلامحسین غرابی با جدیت و دقت، پیگیر روند بهبودی شما بوده و این مرحله را بخش مهمی از پروسه کلی عمل جراحی می‌دانند

یقین داشته باشید که همیشه در کنار شما هستیم.

کادر پزشکی، دستورالعمل‌های لازم را به شما ارائه داده و پاسخگوی سئوالات احتمالی شما خواهند بود.

دکتر غلامحسین غرابی با داشتن دانش روز و تجربه زیاد، ناحیه برش جراحی را طوری انتخاب می‌کند که مجاری شیر آسیب ندیده و نتیجتاً بر روند شیردهی تاثیر منفی نخواهد گذاشت.

تجمع بیش از حد بافت اسکار در اطراف پروتز علل مختلفی نظیر:

 • آلودگی باکتریایی در ایمپلنت
 • واکنش‌های آلرژیک به پروتز
 • پارگی ایمپلنت
 •  

دکتر غلامحسین غرابی برای به حداقل رساندن موارد فوق‌الذکر، پیش‌بینی‌ها  و اقدامات لازم را انجام داده و کادر پزشکی مجرب همکار، ایشان را در این مسیر یاری می‌دهند.

با توجه به اینکه معمولاً ایمپلنت در زیر عضله مستقر می‌شود احتمال موج‌دار شدن پوست به حداقل می‌رسد. در صورتی که متعاقب جراحی پروتز سینه دچار این عارضه شده‌اید، پیشنهاد می‌شود برای مشاوره و ارائه راهکار مناسب، به دکتر غلامحسین غرابی مراجعه نموده و یا از طریق بخش ویزیت مجازی سایت، از راهنمائی‌های ایشان بهره‌مند شوید.

سطح بیرونی پروتز سینه ممکن است صاف یا زیر و خشن باشد و شما این موضوع را احساس نخواهید کرد.

اگر در حین عمل جراحی تمام پروتکل‌ها رعایت شود  پروتز سینه سیلیکونی صاف، نرم‌ترین و طبیعی‌ترین حس را ایجاد خواهد نمود.

کاربرد سطح زبر و خشن بیرونی پروتز سیلیکونی دو دلیل دارد:

الف. کاهش تشکیل اسکار در اطراف پروتز و بالطبع کاهش خطر انقباض کپسول پروتز

ب. این زیری همانند لنگر عمل کرده و باعث تثبیت بهتر پروتز در محل کاشت شده و خطر جابجایی را به حداقل می‌رساند.