بازسازی سرطان سینه

جراحی بازسازی سرطان سینه پس از درمان‌های مورد نیاز برای بدخیمی‌های سینه یا سرطان سینه انجام می‌شود. هدف از انجام جراحی بازسازی سینه، ایجاد نمای طبیعی در سینه دچار بدخیمی و تا حد ممکن قرینه کردن آن با سینه سالم است. جراحی بازسازی سینه، بسته به شرایط بیمار بلافاصله پس از جراحی بدخیمی تا هفته‌ها یا حتی سال‌ها پس از جراحی بیمار، قابل انجام است.

  • تکنیک عمل
  • مدت عمل
  • بیهوشی
  • وضعیت بستری
  • اثرات جانبی
  • عوارض
  • بهبودی
  • نتایج

بر اساس نوع بدخیمی و اندازه آن و نیز درمان‌های جانبی یا بعدی صورت گرفته، تکنیک‌های مختلفی برای بازسازی سینه استفاده می‌شود. تکنیک‌های جدید جراحی این امکان را به جراح می‌دهد که سینه‌ای بسیار مشابه با سینه طبیعی را برای بیمار بازسازی نماید. به طور کلی بازسازی سینه نیاز به چند مرحله جراحی برای بازسازی نسج سینه و هاله دور سینه دارد. جراحی‌های بازسازی سینه تأثیری در عود مجدد بیماری نداشته و تداخلی با درمان‌های بعدی مورد نیاز از جمله شیمی‌درمانی و رادیوتراپی ندارد.

بر اساس تکنیک مورد استفاده در بازسازی سینه، بازسازی یک یا هر دو سینه و نیز استفاده از نسج طبیعی بیمار یا پروتز سینه، مدت زمان عمل از ۲ الی ۸ ساعت متغیر است.

جراحی بازسازی سینه تحت بیهوشی عمومی انجام می‌گیرد.

با توجه به تکنیک عمل جراحی بازسازی سینه، یک الی چند شب بستری شدن در بیمارستان توصیه می‌گردد.

عفونت، خونریزی و احساس درد و سوزش در موضع جراحی از اثرات جانبی عمل جراحی بازسازی سینه است.

در موارد استفاده از انتقال بافت آزاد، از بین رفتن و سیاه شدن بافت انتقال یافته به دلیل اختلال در خونرسانی از عوارض اصلی است. همچنین در موارد انتقال بافت به صورت فلپ (فلپ عضلانی، فلپ پوستی عضلانی، فلپ پوستی فاشیایی)، از بین رفتن و سیاه شدن قسمتی یا تمامی بافت انتقال یافته از عوارض اصلی است. در موارد استفاده از پروتز در بازسازی سینه، جابجایی و خروج پروتز از زخم ناحیه سینه، لزوم انجام عمل جراحی مجدد و خارج کردن پروتز، از عوارض آن محسوب می‌شود.

با اجازه پزشک معالج و با توجه به تکنیک مورد استفاده، ۲ الی چند روز بعد از عمل جراحی بازسازی سینه استحمام بلامانع است. ۴۸ ساعت پس از جراحی پانسمان شما تعویض می‌گردد. ظرف مدت ۲ هفته به کار خود باز خواهید گشت. به مدت ۴ هفته از انجام فعالیت‌های شدید ورزشی و فیزیکی خودداری کنید. ممکن است برخی بخیه‌های شما نیاز به کشیدن داشته باشد.

با توجه به تکنیک مورد استفاده، نتایج جراحی بازسازی سینه از هر بیمار تا بیمار دیگر متفاوت است. به طور کلی در صورت نداشتن عارضه و انتخاب مناسب روش درمانی، جراحی بازسازی سینه نتایج خشنود کننده‌ای را برای بیماران به همراه خواهد داشت.