تزریق بوتاکس

بوتولینوم توکسین یا بوتاکس ترکیبی پروتئینی است که از یک باکتری بی‌هوازی ترشح شده و موجب ایجاد فلج در عضلات می‌شود. چین و چروک‌های صورت به دو دسته فعال (Dynamic) و غیرفعال (Static)  تقسیم‌بندی می‌شوند. چروک‌های فعال آن دسته از چروک‌هایی هستند که در اثر انقباض عضلات صورت ایجاد می‌شوند و چروک‌های غیر فعال، چروک‌هایی هستند که بدون انقباض عضلات هم در صورت دیده می‌شوند. بوتاکس بهترین درمان برای رفع چروک‌های فعال است. با تزریق دوزهای اندک از این دارو در عضلات، چین و چروک‌های ناشی از انقباض این عضلات محو می‌گردد. از بوتاکس برای برطرف کردن خطوط کم عمق پیشانی، خط اخم و خطوط اطراف چشم استفاده می‌شود. علاوه بر درمان چین و چروک‌های صورت، از بوتاکس جهت درمان تعریق بیش از حد کف دست، پا و زیر بغل نیز استفاده می‌شود.

 

 • تکنیک عمل
 • مدت عمل
 • بیهوشی
 • وضعیت بستری
 • اثرات جانبی
 • عوارض
 • بهبودی
 • نتایج

تزریق بوتولینوم توکسین یا بوتاکس در ناحیه مورد نظر توسط سوزن‌های ظریف انسولین انجام شده و به همین دلیل بیمار احساس درد و ناراحتی بسیار کمی را تجربه خواهد کرد.

تزریق بوتولینوم توکسین یا بوتاکس نیاز به ۱۰ الی ۱۵ دقیقه زمان دارد.

تزریق بوتولینوم توکسین یا بوتاکس بدون نیاز به بیهوشی یا بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.

پس از تزریق بوتاکس نیازی به بستری شدن وجود ندارد.

احساس سوزش و کبودی موقت و بسیار مختصر بلافاصله در محل تزریق، از عوارض جانبی تزریق بوتاکس است.

تاکنون هیچ عارضه‌ای جدی از تزریق بوتاکس گزارش نشده است. عوارض احتمالی استفاده از بوتاکس عبارتند از:

 • کبودی و تورم گذرا در محل تزریق
 • حساسیت به دارو
 • افتادگی پلک
 • دوبینی و اختلال دید

احتمال بروز این عوارض بسیار کم است و در صورت بروز، بدون نیاز به درمان طی ۲ هفته بهبود می‌یابند.

بلافاصله پس از تزریق بوتولینوم توکسین یا بوتاکس، بیمار توانایی بازگشت به کار روزانه را دارد ولی انجام مراقبت‌های زیر طی روزهای اولیه ضروری می‌باشد:

 • از ماساژ دادن محل تزریق طی ۲۴ ساعت اول پس از تزریق خودداری نمایید.
 • احتمال وجود قرمزی یا کبودی در محل تزریق وجود دارد که برای به حداقل رساندن آن، بیمار می‌تواند از کمپرس سرد تا ۲ ساعت پس از تزریق استفاده کند.
 • روی محل تزریق تا ۲۴ ساعت از کرم یا محصولات آرایشی استفاده نکنید.
 • چنانچه در محل تزریق دچار تورم با سوزش و خارش شدید، به پزشک اطلاع دهید.
 • از مصرف مشروبات الکلی طی ۲۴ ساعت اول پس از تزریق خودداری نمایید.
 • شروع اثر بوتاکس ۳ روز بعد از تزریق و حداکثر اثر آن بین ۷ تا ۱۴ روز پس از تزریق ظاهر می‌شود.

ماندگاری اثر بوتاکس بین ۳ تا ۶ ماه بوده و پس از ۳ ماه، تزریق مجدد قابل انجام است.

بوتاکس نام تجاری سم بوتولیسم نوع A می‌باشد. این سم یک مسدود کننده بسیار قوی ایمپالسهای عصبی است. بوتاکس نام تجاری یکی از محصولات ثبت شده شرکت Allergon بوده و با توجه به اینکه تولید بوتاکس بسیار سخت و پر هزینه است و این محصول جایگزین دیگری ندارد، بسیار گران‌قیمت است.

در هر بار لبخند زدن، خندیدن و اخم کردن، عضلات زیر پوست شما با یکدیگر برخورد می‌کنند و این برخوردها به مرور زمان باعث ایجاد چین و چروک‌های دینامیک در پوست شما می‌شود. هر چقدر ابراز احساسات شما قوی‌تر باشد در نتیجه خطوط چهره شما و چین و چروک‌های حاصل از آن، عمیق‌تر خواهند بود. برای جلوگیری از ایجاد این چین و چروک‌ها، نباید در ابراز احساسات زیاده‌روی کرد.

بوتاکس به صورت جزئی، از ورود ایمپالس‌های عصبی به عضلات کوچک صورت جلوگیری می‌کند.  بوتاکس باعث می‌شود که عضلات حرکتی صورت دچار حالت استراحت یا Relax شوند. بعد از به کار بردن این روش،  پوست روی عضلات صورت صاف و بدون چروک خواهند بود، این در حالتی است که عضلات تحت تاثیر قرار نگرفته صورت، کماکان به فعالیت خود ادامه می‌دهند و به صورت مداوم برای ایجاد حالت‌های چهره  با یکدیگر برخورد می‌کنند.

اصولا تزریقات بوتاکس در یک سوم بالائی صورت انجام می‌گیرد. خطوط پیشانی در بین ابروها و خطوط اطراف چشم‌ها به خوبی به درمان بوتاکس جواب می‌دهند. خطوط اخم (پائین و اطراف دهان) و چروک‌های چانه نیز ممکن است با تزریق بوتاکس درمان شوند، اما شدت و کیفیت پاسخ‌دهی پوست به بوتاکس، در افراد مختلف، متفاوت است.

بوتاکس یک نوع جراحی ساده و بی‌خطر است. پزشک با استفاده از یک سوزن کوچک، ضربه‌ای آرام به صورت شما وارد می‌کند که درد بسیار اندکی دارد. سپس با دقت زیادی بوتاکس را به قسمت مورد نظر در صورت شما، وارد می‌کند. متقاضی درد ناشی از ورود سوزن را با درد گزیدن پشه مقایسه می‌کند. در این جراحی متقاضی بی‌هوش نمی‌شود و پس از انجام عمل، می‌تواند فعالیت‌های روزمره و عادی خود را ادامه دهد. تاثیر بوتاکس معمولا طی 2-4 ساعت  ظاهر می‌شود. این مدت، زمان مورد نیاز برای مختل شدن عمل سیناپس می‌باشد.

 

اکثراً افرادی که دارای چین و چروک‌ و خطوط زیادی در ناحیه صورت خود هستند متقاضی انجام این عمل می‌باشند. برای انجام بوتاکس، شرط خاصی لازم نیست و همین باعث شده است که بوتاکس برای اکثر افراد مناسب و قابل انجام باشد. زنان باردار و یا افرادی که دارای ناراحتی‌های عصبی هستند نباید بوتاکس را انجام دهند و لازم است جهت اطمینان بیشتر حتما با پز شک مشورت نمایند.

تزریقات بوتاکس موقتی هستند. بوتاکس به طور متوسط 3-6 ماه تاثیر خود را حفظ می‌کند. طول دقیق این مدت در میان افراد مختلف، متفاوت است. تزریق را می‌توان تکرار کرد. مطالعات بالینی اخیر نشان می‌دهد که به مرور زمان طول مدت بقای اثر بوتاکس افزایش می‌یابد. بنا بر این در آینده تزریقات کمتری مورد نیاز خواهد بود.

کوفتگی موقتی حاصل از تزریق بوتاکس در پوست معمولی‌ترین عارضه جانبی عمل بوتاکس می‌باشد. این کوفتگی در هر متقاضی که بوتاکس را انجام می‌دهد دیده می‌شود. چون این کوفتگی نتیجه پاسخ طبیعی بدن به یک تغییر بافتی می‌باشد.  در برخی موارد، ورود اشتباهی بوتاکس به یک عضله غیر هدف، باعث افتادگی پلک یا ابرو می‌شود. با وجود تکنیک‌های پیشرفته و دانش علمی بالا در زمینه جراحی صورت و عضلات زیرپوستی صورت، امکان بروز چنین اتفاقاتی حدود 1 درصد می‌باشد  از آنجائی که تمامی اثرات بوتاکس در نهایت برگشت‌پذیر هستند، هر گونه عوارض جانبی، موقتی می‌باشد.

اغلب افراد دوست دارند ظاهری جوانتر از سن واقعی خود داشته باشند. برخی دیگر ترجیح می‌دهند که کمتر عصبانی به نظر برسند. بنا بر هر علتی که متقاضی انجام جراحی بوتاکس هستید، به نتایج مشابهی دست خواهید یافت. چین و چروک‌هایی که به وسیله عضلات حرکتی ایجاد می‌شوند به وسیله بوتاکس، اصلاح می‌شوند. چروک‌های ناشی از مواجهه مسنقیم با تابش آفتاب و یا چروک‌های ناشی از عوامل ژنتیکی به وسیله بوتاکس قابل اصلاح نیستند. همچنین نمی‌توان آن را جایگزین جراحی‌های کشیدگی صورت یا کشیدگی ابرو کرد.